پنجشنبه, 16 آذر 1402
پنجشنبه, 16 آذر 1402
از آزمون دوباره امام جمعه فعلی رشت تا احتمال انصراف آیت الله قربانی؛

آیا نمایندگان گیلان در خبرگان رهبری تغییر می کنند؟

۱۴۰۲/۰۸/۱۵ ۱۰:۵۶ چاپ

اختصاصی حکایت گیلان | روز گذشته ثبت نام کاندیداها برای انتخابات مجلس خبرگان رهبری آغاز شد که در  در روز اول ثبت نام 2 نفر در حوزه انتخابیه استان گیلان ثبت نام کردند.

در دوره گذشته سی نفر کاندیدا شده بودند که تنها 7 نفر تایید صلاحیت خود را به دست آوردند. قرار است در انتخابات خبرگان از کاندیداها امتحان گرفته شود. البته اعضای  فعلی مجلس خبرگان از این آزمون معاف هستند. 

گیلان 4 عضو در مجلس خبرگان دارد که در حال حاضر  سید علی حسینی اشکوری، زین العابدین قربانی، رضا رمضانی و احمد پروایی اعضای آن را تشکیل می‌دهند. 

در انتخابات دوره گذشته آیت الله فلاحتی نماینده ولی فقیه در استان گیلان کاندیدا شده بود که بعد از آزمون کتبی صلاحیتش مورد تایید قرار نگرفت. با این حال در صورتی که صلاحیت وی مورد تایید قرار بگیرد شانس بالایی برای انتخاب شدن دارد.

شنیده‌ها حاکی از آن است آیت الله قربانی نماینده پیشین ولی فقیه در استان و نماینده سه دوره مجلس خبرگان در این دوره ثبت‌نام نمی‌کند. ولی این در حد یک شنیده است.  

احمد پروایی ریک نماینده چهارم مجلس خبرگان رهبری در دوره پیشین انتخابات مجلس شورای اسلامی شرکت کرده بود که در عین تعجب صلاحیتش مورد تایید قرار نگرفت. 

در دوره گذشته انتخابات خبرگان رهبری در گیلان افراد غیربومی چون صادق علم الهدی برادرزاده آیت الله علم الهدی امام جمعه مشهد و حجت الاسلام حسین ردایی  در گیلان ثبت نام کرده بودند. 

در دوره اول مجلس خبرگان سال 61 برگزار شد که حاج صادق احسانبخش نماینده ولی فقیه در گیلان و امام جمعه وقت رشت و  و حجت الاسلام امینیان امام جمعه وقت آستانه اشرفیه به مجلس راه یافتند.

در دوره دوم آیت الله قربانی امام جمعه وقت لاهیجان ، آیت الله عباس محفوظی از مراجع تقلید و آیت الله امینیان انتخاب شدند.

در دوره سوم به جز قربانی، امینیان و محفوظی، آیت الله تسخیری رئیس مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی به لیست نمایندگان خبرگان اضافه شدند. 

در دوره چهارم رضا رمضانی  امام جمعه اسبق کرج که بعدا رئیس مرکز اسلامی هامبورگ شد به عنوان نماینده جدید گیلان در خبرگان رهبری انتخاب شد. آیت الله قربانی، امینیان و محفوظی بار دیگر انتخاب شدند. ایت الله امینیان در اواخر این دوره درگذشت. 

در دوره پنجم هم  آیت الله سید علی حسینی اشکوری، زین العابدین قربانی، رضا رمضانی و احمد پروایی نمایندگان گیلان را تشکیل دادند.

معمولا شخصیتهای مطرح در انتخابات خبرگان رهبری گیلان رقیب جدی ندارند. 

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان