پنجشنبه, 16 آذر 1402
پنجشنبه, 16 آذر 1402
استاندار گیلان عقب نشینی آب دریای خزر را تأیید کرد؛

پهلوگیری کشتی ها دچار مشکل شده است!

۱۴۰۲/۰۸/۰۹ ۱۶:۵۳ چاپ

به گزارش حکایت گیلان | به نقل ازخبرگزاری تسنیم، اسدالله عباسی‌ در دیدار دستیار وزیر امور خارجه در امور دریای خزر خواستار برگزاری نشستی مشترک بین استان های حاشیه خزر و وزارت امور خارجه در زمینه مباحث مربوط به اقتصاد دریا محور و نحوه تعاملات شکوفایی این ظرفیت ها شد.

وی عنوان کرد: اتفاق نظر و هماهنگی بین استان ها مهم است که انتظار است وزارت امور خارجه در حوزه های مربوطه و همایش های منطقه ای مرتبط با هر استان، استانداران را نیز مشارکت دهد.

وی از جمله این مباحث و ظرفیت ها را برای استان های شمالی حاشیه خزر در راستای توجه به حوزه اقتصاد دریا، مباحث شیلاتی چون صید کیلکا و ماهیان خاویاری ذکر کرد و افزود: البته الان با توجه به کاهش شدید ماهیان خاویاری صید انجام نمی شود و در زمینه تقویت ذخایر ژنتیکی نیز اقدامات تحقیقاتی، پرورش و رهاسازی این ماهیان در دست انجام است.

وی عنوان کرد: گزارشی از اقدامات و ظرفیت ها در مباحث زیست محیطی و شیلاتی و پیوست های آن ارائه خواهیم کرد.

عباسی همچنین در خصوص دریا و افت سطح آب با توجه به شیب دریا هم گفت: این امر در بنادر ما موجب ایجاد رسوب می شود و در واقع این عقب‌نشینی دریا موجب کاهش آب در بنادر شده و پهلوگیری کشتی‌ها را دچار مشکل می‌کند.

وی عنوان کرد: همین امر در حال حاضر موجب شده تا تالاب انزلی هم دچار مخاطره شود که اقداماتی در این رابطه در دست انجام است.

وی تصریح کرد: برای جلوگیری از ورود فاضلاب به تالاب و دریا اقداماتی را شروع کرده ایم و در زمینه تصفیه فاضلاب خانگی و شهری در رشت، فومن و انزلی کارها در دست انجام است تا این فاضلاب ها باعث آلودگی دریا نشود.

استاندار گیلان گفت: در حوزه مربوط به بنادر و دریانوردی هم ظرفیت های خوبی وجود دارد از جمله آنکه با تکمیل راه آهن رشت – کاسپین که طی ماههای آینده بهره برداری می شود عملا راه دسترسی کشورهای حاشیه خزر چون قزاقستان، روسیه و آذربایجان و غیره بسیار کوتاه و کریدور شمال و جنوب تکمیل می شود.

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان