جمعه, 17 آذر 1402
جمعه, 17 آذر 1402
رسوایی برای کمیته ملی پارالمپیک ایران؛

جودوکار نابینا، بینا از آب درآمد!

۱۴۰۲/۰۸/۰۴ ۱۰:۵۶ چاپ

به گزارش حکایت گیلان | به نقل از تابناک؛ در سومین روز بازی‌های پاراآسیایی در چین ، یک رسوایی برای کمیته‌ ملی پارالمپیک ایران رقم خورد که ابعاد رسانه‌ای فاجعه‌باری برای وجهه بین المللی کشورمان داشت.

ماجرا از جایی شروع شد که خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی در خبری مدعی شد که ورزشکار نابینای ایران، بینا از آب درآمد!

وحید جدی نماینده وزن 73 کیلوی تیم ملی جودو ایران که در سه رویداد سال 1401 برای تیم ملی افراد سالم زیر نظر فدراسیون جودو کشورمان به روی تاتامی رفته است در بازی‌های پاراآسیایی هانگژو توسط داوران و ناظران شناسایی و از مسابقات اخراج شد!

 
طبق یافته های تابناک؛ این فرد اوایل سال 1401 در مسابقات چند جانبه بغداد که به میزبانی کشور عراق برگزار شد با لباس تیم ملی ایران به مصاف حریفان خود رفت، وی در مسابقات چهارجانبه سن‌پترزبورگ که به میزبانی روسیه برگزار شد بازهم برای تیم ملی مبارزه کرد و در بازی‌های کشورهای مسلمان در قونیه نیز عضو تیم ملی بود!

اما امروز در حالی که نمایندگان ایران در مسابقات جودو بازی‌های پاراآسیایی هانگژو با کسب ۶ مدال طلا، نقره و برنز به کار خود پایان دادند این فرد شناسایی و از جدول مسابقات حذف شد.

گویا جدی تنها ورزشکار اخراجی ایران نبود و دو جودوکا از ۸ ورزشکار اعزامی، اجازه حضور در رقابت ها را پیدا نکردند! با کمی تحقیق به نامی برمی‌خوریم که سابقه انجام این کار را داشته است و در کمال ناباوری، بار دیگر برای فریب دادن مسوولان مسابقات آسیایی، به رقابت‌های خارجی آنهم در سطح بازی‌های پاراآسیایی اعزام شد.

وحید جدی که تا چندی پیش در تیم ملی جودو حضور داشت و به یکباره از تیم نابینایان و کم‌بینایان سر درآورد، در پاراآسیایی هانگژو کلاسی به او تعلق نگرفت و نتوانست در مسابقات شرکت کند! امید جعفری دیگر جودوکا ایران بود که بنابر دلایلی!! اجازه حضور در مسابقات را پیدا نکرد. این دلایل برای رسانه‌ها گفته نشد و تا این لحظه پاسخی به مردم داده نشده است و ما نمی دانیم قضیه از چه قرار بوده است.

برای همه جامعه ورزش عجیب است که یک جودوکا در رویداد بزرگی مثل بازی های کشورهای اسلامی در سلامتی کامل از لحاظ بینایی، بدون هیچ گونه خطا و اشتباهی مقابل حریفان خود مبارزه کند، اما به فاصله چندماه خودش را به روشندلی بزند و راهی مسابقات جهانی کم بینایان و نابینان شود و دست آخر هم با شکست کم بینایان و نابینایان واقعی مدال طلای مسابقات جهانی را کسب کند و پاداش دلاری را به جیب خود بزند.

عجیب تر اینکه بعداز افشا شدن این کلک، همین ورزشکار تقلبی نابینا بار دیگر با بودجه عمومی ورزش کشور به پاراآسیایی هانگژو اعزام شده و آبروی ورزش ایران را در ابعاد قاره ای برده است!

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان