شنبه, 11 آذر 1402
شنبه, 11 آذر 1402
عاقبت بودجه نویسی نجومی؛

تنها سی درصد بودجه شهرداری رشت محقق شد!

۱۴۰۲/۰۸/۰۴ ۰۹:۴۴ چاپ

اختصاصی حکایت گیلان | شمس شفیعی رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر رشت اعلام کرده است : تاکنون نسبت به کل بودجه سال 1402 شهرداری رشت 30 درصد تحقق بودجه رقم خورده است. این در حالی است که برابر قانون در نیمه اول سال باید بودجه حدود 55 الی 60 درصد تحقق داشته باشد.

بودجه 1402 شهرداری رشت با افزایش قابل توجه نسبت به سال 1401  به مبلغ  سه هزار و 740 میلیارد تومان بسته شده است که میزان 30 درصد آن باید یک هزار و 246 میلیارد تومان باشد. همچنین قرار بود ۵۹ درصد بودجه صرف امور عمرانی باشد که تاکنون نتیجه ای از آن اعلام نشده است. 

بودجه 1401 شهرداری رشت دو هزار و بیست میلیارد تومان بود که در آبان ماه سرپرست وقت شهرداری رشت اعلام کرده بود« در هشت ماه اول سال 1401  در بحث وصول مطالبات 847 میلیارد تومان و سازمانهای ده‌گانه هم 62 میلیارد تومان و در مجموع حدود 909 میلیارد تومان درآمد کسب کردند» 

با این اوصاف با توجه به تورم ، دریافت وام ، افزایش بودجه شهرداری رشت نتوانسته نسبت به سال قبل درآمدزایی کند. آن هم وقتی قرار است افزایش بودجه صرف تحقق 12 پروژه طرح میثاق شهرداری رشت شود. در سال 1401 بنا به اذعان خود رئیس کمیسیون ۹۵ درصد بودجه محقق شد و تنها مبالغی که در حوزه تسهیلات بودند تحقق پیدا نکرد.

هرچند رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورا پیش بینی کرده تا پایان امسال، هشتاد درصد بودجه محقق شود، ولی به نظر می‌رسد این امر تنها با فروش املاک و مستغلات و دریافت وام خواهد بود که در آینده شهرداری رشت را بدهکارتر خواهد کرد. 

پیش از این بارها ناظران و کارشناسان هشدار داده بودند که بودجه شهرداری متناسب با وضعیت موجود تنظیم شود تا از خطرات احتمالی و آسیبهای بودجه در امان بماند. سالهای گذشته هم بودجه مصوب بالا که در دوره محمدعلی ثابت قدم ایجاد شده بود منجر به بدهکاریهای فراوان برای شهرداری رشت شده بود. 

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان