جمعه, 10 آذر 1402
جمعه, 10 آذر 1402
اعتراض درمانگران اعتیاد به وزارت بهداشت:

متادون باید در کلینیک عرضه شود نه داروخانه ها!

۱۴۰۲/۰۸/۰۲ ۱۰:۲۷ چاپ

به گزارش حکایت گیلان |جمعی از درمانگران اعتیاد روز اول آبان ماه تجمع اعتراضی خود را در اعتراض به سیاستهای وزارت بهداشت  برگزار کردند.

آنها نسبت به سیاست توزیع در داروخانه‌ها به جای کلینیک ترک اعتیاد اعتراض خود را بیان داشتند. داروخانه‌ها بر این نکته اصرار دارند که متادون هم نوعی داروست و محل توزیع آن باید در داروخانه باشد، درحالی که کانون سراسری انجمن‌های صنفی مراکز سرپایی درمان اعتیاد کشور تأکید می‌کرد که براساس پروتکل‌های درمان اعتیاد، دارو‌های درمان اعتیاد باید تحت نظارت درمانگران اعتیاد مصرف شود.

بنا به این گزارش؛ تجمع کنندگان با شبهه دار خواندن رفتار وزارت بهداشت در قبال مراکز ترک اعتیاد، معتقدند بیش از ۶۵ تا ۷۰ درصد درآمدهای یک مرکز صرفه هزینه‌های دارویی و مشاوره می‌شود و اگر این ابزار از طریق افزایش مراکز محدود شود، گیرندگان خدمت آسیب خواهند دید.

گفتنی است  فرهاد گشتاسبی رئیس هیئت مدیره صنف درمانگران اعتیاد تهران، در این تجمع اعتراضی، با انتقاد از عملکرد وزارت بهداشت نسبت به درمانگران اعتیاد، گفت که این رفتار وزارت بهداشت با مراکز درمان اعتیاد، باعث شده تا گیرندگان خدمات [معتادانی که روند درمان جایگزین را طی می کنند] آسیب ببینند.

محمدرضا جلالی عضو هیئت مدیره کانون درمانگران اعتیاد که در این تجمع حضور داشت گفت: وزارت بهداشت چشم خودش را بر روی بعضی حقایق بسته و مدعی است طرح جامع کشوری در راستای گسترش کسب و کار را اجرا می‌کند، در حالی که استدلال‌ها و استانداردهایی برای مبارزه با مواد مخدر وجود دارد که بر اساس جمعیت، نوع دسترسی‌ها و میزان دارویی که از طریق سازمان‌های بین المللی تأیید شده تا به نتیجه نهایی برسد؛ این فعالیت شکل می‌گیرد.

 
 

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان