جمعه, 17 آذر 1402
جمعه, 17 آذر 1402

به گزارش حکایت گیلان |یک فعال کارگری گفت: کارگران سخت و زیان‌آور گیلان از اوایل امسال بلاتکلیف هستند و هنوز با درخواستِ بازنشستگیِ سخت و زیان‌آور این کارگران موافقت نشده است.

 اسماعیل امیدزاده (عضو اصلی کمیته بدوی مشاغل سخت و زیان‌آور و عضو هیأت مدیره کانون شوراهای اسلامی کار استان گیلان) در گفتگو با خبرنگار ایلنا، در خصوص وضعیتِ کارگران مشاغل سخت و زیان‌آور گیلان گفت: کارگران سخت و زیان‌آور گیلان از اوایل سال بلاتکلیف هستند و هنوز با درخواستِ بازنشستگیِ سخت و زیان‌آور این کارگران موافقت نشده است. این موضوع باعث برگزاری تجمعاتی طی ماه‌‎های اخیر مقابل سازمان تأمین اجتماعی گیلان شده است. 

وی گفت: با وجود مکاتبات بسیاری که با تأمین اجتماعی داشتیم و همچنین جلساتی که برگزار کردیم، هنوز به مسئله‌ی این کارگران ترتیبِ اثر داده نشده و سازمان تأمین اجتماعی در راه بازنشستگیِ این کارگران سنگ‌اندازی می‌کند. 

عضو اصلی کمیته بدوی مشاغل سخت و زیان‌آور در مورد مشکل این کارگران گفت: سازمان تأمین اجتماعی پرونده‌ی کارگران را بعد از گرفتنِ تائیدیه از کمیته‌ی بدوی، باز هم در سازمان نگه می‌دارد و به کارگران می‌گوید اثبات ادله‌ی شغلی بیاورید. مگر کارشناسان کمیته، آلاینده‌سنجی نکردند و بازدید میدانی نرفتند؟ چه لزومی دارد که سازمان برای بازنشستگی کارگر تعلل کند؟ 

امیدزاده افزود: تمام کارگران معترض و بلاتکلیف در تمامی واحدها و شرکت‌ها مشکل مشترک دارند و آن هم رد شدنِ عنوانِ ساده برای آن‌ها قبل از سال ۸۹ است. 

این فعال کارگری بیان کرد: کارگران مشاغل سخت و زیان‌آور سال‌ها کار طاقت‌فرسا انجام داده‌اند و به دلیلِ فشارِ ناشی از کار و آسیب‌هایی که به آن‌ها رسیده دیگرِ توانِ انجام کارِ اضافه ندارند. این کارگران فرسوده شده‌اند و اگر در این مدت حادثه‌ی کاری برایشان پیش بیاید چه کسی پاسخگو خواهد بود. چند سال باید صبر کنند تا تامین اجتماعی با بازنشستگیِ آن‌ها موافقت کند؟

 
 

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان