شنبه, 11 آذر 1402
شنبه, 11 آذر 1402

اختصاصی  حکایت گیلان |اعطای جایزه صلح نوبل به نرگس محمدی واکنشهای متفاوتی را ایجاد کرده است. بیشتر روزنامه های صبح متعلق به اصولگرایان با واکنشهای منفی از کمیته صلح نوبل انتقاد کردند.

روزنامه فرهیختگان در تیتر یک خود با عنوان «نوبل وقاحت» به استقبال منفی از این اتفاق رفت. روزنامه کیهان هم به  تبریک سران اسرائیلی به نرگس محمدی اشاره داشت.

کیهان: دادن جایزه صلح نوبل به نرگس محمدی برای بالا آوردن اغتشاشات سال گذشته بود

روزنامه کیهان تحت مدیریت حسین شریعتمداری نوشت:جایزه صلح نوبل برای بالا آوردن مسئله اغتشاشات سال گذشته و استفاده علیه جمهوری اسلامی ایران در مجامع بین‌المللی بوده است.

همین موضوع باید برخی جریان‌ها و افراد داخلی را به فکر وادارد که آیا همچنان باید با رژیم اسرائیل و کشورهایی که علیه ایران هستند همصدا باشند؟

واکنش انتقادی دو نماینده مجلس

دو تن از نماینده مجلس شورای اسلامی به اعطای جایزه صلح نوبل به نرگس محمدی واکنش نشان دادند.
مالک شریعتی نماینده تهران در جلسه علنی نوبت صبح امروز در تذکری در واکنش به اعطای جایزه نوبل صلح به نرگس محمدی گفت: اجحافی در حق ملت‌های آزاده دنیا در اعطای جایزه صلح نوبل می شود؛ این اجحاف انقدر واضح است که این جایزه را به رئیس رژیم صهیونیستی و امثال این‌ها می‌دادند و امروز آن را به یکی از اغتشاشگران دادند.

وی تاکید کرد: شهید سلیمانی ابرصلح‌بان جهان در عصر حاضر بود که منطقه را از وجود داعش پاک کرد.

همچنین محمدرضا میرتاج الدینی نماینده تبریز نیز در تذکر دیگری بیان کرد: جای تاسف دارد که جایزه صلح نوبل به فردی داده می شود که از فعالان در اغتشاشات بوده است.

وی ادامه داد: البته در طول تاریخ جایزه صلح نوبل به کسانی داده شد که نه تنها حامی صلح نبوده بلکه فتنه انگیز و حامی قتل و جنایت بوده که نمونه آن اعطای جایزه به روسای جمهور امریکا همچون اوباما است؛ پس بعید نیست این افراد از عنصر مخالف و حامی قاتلان حمایت کرده و به او جایزه صلح نوبل را بدهند؛ این ارزشی برای ملت ما ندارد.

واکنش امیرعبداللهیان به اعطای جایزه صلح نوبل به نرگس محمدی

به گزارش خبرآنلاین، حسین امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه هم در واکنش به اقدام سیاسی کمیته صلح نوبل در اعطای جایزه به یکی از شهروندان ایرانی، در صفحه اجتماعی ایکس نوشت :« لایق‌ترین نماد صلح جهانی، سردار فداکاری بود که دو دهه با تروریسم و خشن‌ترین جنایتکاران مبارزه کرد و امنیت منطقه و جهان را تضمین کرد.

حضور دهها میلیونی مردم در تشییع شهید ‌حاج قاسم سلیمانی در ایران و عراق و همدلی جهانیان، باشکوه‌ترین و ماندگارترین اعطای جایزه صلح در تاریخ بود.»

تبریک  رئیس «جبهه اصلاحات ایران» به نرگس محمدی

اما آذر منصوری،  دبیرکل حزب اتحاد ملت ایران اسلامی و رئیس «جبهه اصلاحات در ایران» در یادداشتی جایزه نوبل صلح نرگس محمدی را به او و همه صلح جویان و مدافعان حقوق بشر تبریک گفت.

او نوشت: «خواهر عزیزم سرکار خانم نرگس محمدی،‌ زنان ایران به رغم موانع ساختاری، تنگناهای ایدئولوژیک و دیگر دشواری‌های پیش رو، به تلاش برای احیای حقوق خود ادامه می‌دهند.»

همچنین جو بایدن و امانوئل مکرون روسای جمهور آمریکا و فرانسه و همنچنین آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد هم از جمله افرادی بودند که به نرگس محمدی تبریک گفتند.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان