پنجشنبه, 16 آذر 1402
پنجشنبه, 16 آذر 1402
کدام استان ها بیشترین سهم از بودجه ۱۴۰۲ را دارند؟

نمایندگان بوشهر موفق به ۳۳درصد تغییر در بودجه، نمایندگان گیلان با ۱۴ درصد تغییر!

۱۴۰۲/۰۷/۱۱ ۱۷:۲۳ چاپ

به گزارش حکایت گیلان | طبق گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس از بودجه استانی در سال ۱۴۰۲، استان‌ خوزستان بیشترین و استان قم کمترین سطح بودجه استانی در قانون را داشته‌اند. همچنین این گزارش نشان می‌دهد قانون بودجه سال جاری نسبت به لایحه در استان بوشهر بیشترین افزایش و در استان البرز کمترین افزایش را داشته است.

طبق داده های منتشر شده از لایحه و قانون بودجه بیشترین میزان بودجه در قانون برای استان‌های خوزستان، فارس و سیستان و بلوچستان در نظر گرفته شده است. بر طبق آمارها استان خوزستان با ۱۳.۳ هزار میلیارد تومان بالاترین سطح بودجه را در میان استان‌های کشور در سال ۱۴۰۲ به خود اختصاص داده است.

از سوی دیگر کمترین میزان بودجه در این سال به استان‌های قم و سمنان به ترتیب با ۱.۸ و ۲ هزارمیلیارد تومان تعلق دارد.

برای استان گیلان نیز در لایحه بودجه ۴.۴  هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده بود که  با ایجاد تغییراتی در مجلس (۱۳/۶ درصد تغییر) به ۵ هزار میلیارد تومان افزایش یافت.

 حکایت‌ گیلان | بودجه استان‌ها در ۱۴۰۲

بودجه تنظیم شده توسط دولت پس از ورود به مجلس همواره دچار تغییرات شده و بودجه نهایی را می‌سازد. تغییرات مجلس شورای اسلامی در لایحه تقدیمی دولت، در همه بخش‌ها وجود داشته و یکی از این بخش ها نیز بودجه استانی بوده است. طبق قانون بودجه بیشترین تغییراتی که مجلس در لایحه بودجه استانی ۱۴۰۲ ایجاد کرده متعلق به استان‌های بوشهر و خوزستان است. در همین راستا بودجه استان بوشهر ۳۲.۶ درصد توسط نمایندگان مجلس افزایش یافته است. بودجه استان خوزستان نیز از پیش بینی ۱۰.۲ هزار میلیارد تومانی لایحه به ۱۳.۳ هزار میلیارد تومان در قانون بودجه تغییر یافته است. به بیان دیگر بعد از استان بوشهر، استان خوزستان با ۳۰.۴ درصد افزایش بودجه در قانون نسبت به لایحه بیشترین تغییر را در میان استان‌های کشور به خود اختصاص داده است.

در طرف مقابل کمترین میزان تغییرات بودجه نهایی نسبت به بودجه تنظیم شده توسط دولت در استان‌های البرز و یزد بوده است. این دو استان به ترتیب با ۷.۷ و ۸.۷ درصد کمترین میزان تغییرات بودجه در قانون نسبت به لایحه را داشته‌اند. 

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان