پنجشنبه, 09 آذر 1402
پنجشنبه, 09 آذر 1402

به گزارش حکایت گیلان | طاها عبدالهی: سیلاب شهرستان بندر آستارا پیامدهایی برای شهروندان دارد که چند روز پس از بروز بحران رخ داده و ادامه دارد.


مردم گلایه می‌کنند که خرید نان هر روز در شهر آستارا دشوارتر می‌شود و صف‌های شلوغ نانوایی شهروندان را بیشتر اذیت می‌کند. اندازه و وزن انواع نان در تعدادی از مراکز پخت به نصف کاهش پیدا کرده است. رونمایی از نان بربری ۲۰۰ گرمی آخرین نسخه این محصول با قیمت ۱۳۰۰ تومان در آستاراست. نان لواش هم با همین روند تا نصف کاهش وزن دارد.
قیمت نان بسته بندی مغازه ها از همین قانون تبعیت می‌کند و قیمت هر بسته با ۲۰ عدد نان لواش تا ۲۰ هزار تومان هم می‌رسد.
این اتفاقات در حالی می‌افتد که کارخانه آرد آستارا بخش بزرگی از نیاز غرب گیلان را تامین می‌کند.

کمبود آب آشامیدنی

قطع و کمبود آب در شبکه آبرسانی هم مزید بر علت شده است. مردم به خاطر شست و شوی فرش، لباس، اثاثیه خانه آب زیادی مصرف می‌کنند و رئیس اداره آب و فاضلاب با بیان این مطلب از آبرسانی با تانکر به مناطق خبر داده است.
هر چند که این آبرسانی کفایت نمی‌کند. حکایت گیلان در گزارش میدانی پیشین خود نسبت به بحران کمبود آب در شبکه آبرسانی هشدار داده بود.
مردم بخاطر همین اوضاع همچنان نیازمند آب آشامیدنی معدنی اهدایی سازمان‌های امدادی و خرید از مغازه هستند. قیمت هر باکس با شش بطری آب یک و نیم لیتری در برخی مغازه ها به ۱۰۰ هزار تومان نیز رسیده است. طی کمک رسانی های اخیر در شهر آستارا دبه آب بین خانه های سیل زده توزیع نشده است.
کمبود فشار آب باعث شده تا شیلنگ سرویس بهداشتی کاربرد خود را از دست بدهد و استفاده از آفتابه پلاستیکی رونق بگیرد و قیمت این محصول افزوده شود.
 
البته بی نظمی و سو استفاده از سازمان‌های کمک رسان توسط برخی مقامات محلی دولتی دیده می‌شود. بطور نمونه یک خانه آپارتمانی وابسته به یک مقام دولتی در مقابل ایستگاه آتش‌ نشانی شهر آستارا با فشار به سازمان امدادرسان تعداد زیادی بسته آب معدنی اهدایی دریافت می‌کردند که علاوه بر آشامیدن برای مصرف در سرویس بهداشتی استفاده می‌شده است.

افزایش قیمت سایر کالاها

قیمت چکمه ساق بلند (کشاورزی)،پارو، پودر رختشویی و به ویژه نوع دستی هم با توجه به کاربرد آن در تمیزکاری خانه ها و شستشو زیاد شده است.
اینگونه که پیداست مسوولان آستارا اصل مدیریت عرضه ارزاق عمومی پس از بروز بحران را فراموش کرده‌اند و بازار عرضه کالا رها شده است.

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان