جمعه, 10 آذر 1402
جمعه, 10 آذر 1402

به گزارش حکایت گیلان | «رضا سرهنگ‌پور» و «مهرداد معین انصاری» دو نفر از پنج شهروند ایرانی هستند که در جریان مبادله زندانیان ایرانی و آمریکایی آزاد شدند.

این دو که قصد بازگشت به کشور را داشتند، بر اساس برنامه‌ از پیش تعیین شده، ظهر امروز وارد دوحه پایتخت قطر شدند و دقایقی پیش نیز هواپیمای‌ حامل آنها در فرودگاه بین‌المللی تهران بر زمین نشست.

مهرداد انصاری، یک ایرانی مقیم امارات و آلمان در سپتامبر ۲۰۲۱ میلادی به اتهام نقش داشتن در طرحی برای ارسال اقلام دومنظوره حساس برای ایران ذیل نقض قانون تحریم‌‌‌های تجاری علیه ایران به ۵ سال زندان محکوم شد. بر اساس اسناد دادگاه، قطعاتی که انصاری به دست آورده یا سعی در یافتن آنان داشت می‌توانست در جهت برنامه سلاح‌‌‌های هسته‌‌‌ای، هدایت و توسعه موشکی و سایر مقاصد نظامی استفاده شود.

رضا سرهنگ‌‌‌پور کفرانی، تبعه ایرانی مقیم مونترال در کانادا هم  در ژوئیه ۲۰۲۱ میلادی به دلیل صادرات غیرقانونی تجهیزات آزمایشگاهی به ایران متهم شد.

همچنین کامبیز عطار کاشانی،  امین حسن‌زاده و کاوه افراسیابی  سه زندانی ایرانی دیگر نیز که ساکن آمریکا بودند، به‌طور همزمان آزاد شده‌اند. ،

کاوه لطف‌‌‌الله افراسیابی، دانشمند علوم سیاسی و نویسنده مقیم بوستون در ژانویه ۲۰۲۱ میلادی به نقض قانونی متهم شد که به موجب آن افرادی که به عنوان عامل یا مامور یک دولت خارجی فعالیت می‌کنند باید در دولت ایالات متحده مشخصات خود را ثبت کنند. بر اساس اسناد دادگاه، افراسیابی از سال ۲۰۰۷ میلادی به طور مخفیانه از نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد حقوق دریافت کرده و طی این مدت با یکی از نمایندگان مقیم کنگره ایالات متحده و وزارت امور خارجه لابی کرده است.

امین حسن‌‌‌زاده، تبعه ایرانی و دارای اقامت دائم ایالات متحده و ساکن ایالت میشیگان نیز در دسامبر ۲۰۲۰ میلادی متهم شد. دادستان‌های فدرال حسن‌زاده را متهم کرده‌اند که به عنوان یک مهندس، اطلاعات محرمانه را از کارفرمای خود به سرقت برده و به برادرش در ایران که با نیروهای نظامی ارتباط دارد منتقل کرده است.

کامبیز عطاری کاشانی، شهروند دوتابعیتی ایرانی-آمریکایی هم  است که در ماه فوریه به دلیل اتهام ارسال تجهیزات و فناوری الکترونیکی به دولت ایران، از جمله بانک مرکزی این کشور از طریق شرکت‌های صوری در امارات به ۳۰ ماه حبس محکوم شده بود. 

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان