دوشنبه, 28 خرداد 1403
دوشنبه, 28 خرداد 1403
راه و شهرسازی و شورا و شهرداری تهران اعلام کردند:

مخالف خانه های 25 متری هستیم و مجوز نمی دهیم!

۱۴۰۲/۰۶/۲۱ ۱۰:۴۵ چاپ

به گزارش حکایت گیلان | شهرداری و شورای شهر تهران و همچنین قائم مقام وزارت راه و شهرسازی مخالفت خود را با ساخت خانه‌های 25 متری اعلام کردند.

پروژه ساخت ۱۸۰۰ میکرو آپارتمان ۲۵ متری قرار است به زودی توسط یک مجموعه تعاونی انبوه‌ساز در منطقه ۱۹ تهران کلنگ زده شود و بنا به گفته‌ مدیر این طرح قیمت واحدها با تجهیزات کامل کمتر از یک میلیارد تومان است که به صورت مبله و اثاثیه اولیه زندگی در اختیار متقاضیان قرار می‌گیرد.

قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در امور مسکن گفت: دولت نه تنها با ساخت مسکن کوچک مقیاس موافق نیست، بلکه مخالف ساخت چنین واحدهای مسکونی است، زیرا عدم تناسب متراژ با نیاز خانواده آسیب‌های گسترده‌ای اجتماعی برجا خواهد گذاشت.

هادی عباسی با اشاره به اینکه مسکن‌های کوچک مقیاس در تضاد با فرهنگ ایرانی اسلامی و جامعه خانواده محور است، گفت: ساخت واحدهای مسکونی کوچک مقیاس ۲۵ متری به هیچ عنوان در دستور کار وزارت راه و شهرسازی نیست و واحدهای مسکونی در نظر گرفته شده در نهضت ملی مسکن، تماما از استانداردهای شهرسازی در حوزه سرانه مورد نیاز خانواده پیروی می‌کند.

همچنین سخنگوی شهرداری تهران در واکنش به خبر «ساخت میکرو آپارتمان ۲۵ متری در تهران» گفت: نه در منطقه ۱۹ نه در هیچ منطقه‌ای از شهرداری تهران پروانه ساخت هیچ واحد مسکونی با این متراژ صادر نشده و نخواهد شد.

مهدی چمران رئیس شورای اسلامی شهر تهران هم تاکید بر اینکه شهرداری به هیچ عنوان به خانه‌های ۲۵ متری پروانه نمی‌دهد، گفت: خانه‌های ۲۵ متری یعنی خانه‌های تک نفره و این تبعات اجتماعی بالایی خواهد داشت و نتیجه خوبی ندارد. ما با این فرهنگ، نمی‌توانیم در چنین فضاهایی زندگی کنیم.

وی افزود: ما خانه‌های کوچک داریم اما به طور کلی ساخت خانه‌های کوچک مقیاس به هیچ عنوان صحیح نیست.

آرمان ملی نیز در این زمینه نوشته است: باید دید از این واحدها به دلیل خوش قیمت بودن آن و معضلات گرانی مسکن استقبال خواهد شد یا به دلیل اینکه این واحد‌ها دیگر رنگ و بویی از خانه ندارد و تنها خوابگاه اجباری برای زندگی قشر فرودست است که از نگاه فرهنگ ایرانی نیز نه محلی برای آسایش است و نه مشوقی برای افزایش فرزندآوری خانوار کسی از آن استقبال نمی‌کند. از سوی دیگر به نظر می‌رسد ساخت واحدهای 25 متری برای سازندگان مقرون به صرفه نیست و همچنین از لحاظ فرهنگی به نوعی عادی سازی فقر در جامعه است.

 

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان