پنجشنبه, 09 آذر 1402
پنجشنبه, 09 آذر 1402
با وجود مشخص شدن زوایای جدید پرونده؛

سکوت مطلق نمایندگان گیلان در خصوص پرونده «خودروهای شاسی بلند»

۱۴۰۲/۰۶/۲۰ ۲۱:۱۸ چاپ

اختصاصی حکایت گیلان | مجید شمشیرکار: مجلس یازدهم شورای اسلامی که از خرداد ماه سال 1399 فعالیت خود را آغاز کرد حواشی فراوانی را پشت سر گذاشته است. یکی از بزرگترین حواشی این مجلس که تا به امروز خاتمه نیافته است؛ پرونده «خودروهای شاسی بلند» است. این پرونده با ادعای اولیه «علیرضابیگی» نماینده مردم تبریز به جریان افتاد و وی مدعی شد تعدادی خودرو به نمایندگان مجلس اهدا شده تا از استیضاح «فاطمی امین» وزیر پیشین صمت جلوگیری به عمل آید.

اگر چه این ادعا از سوی نمایندگان به شدت تکذیب گردید اما پس از پیگیری اسناد موجود، اصل این واگذاری بدون ارتباط با استیضاح وزیر صمت تایید شد و در چهار ماه گذشته این پرونده به طور کامل مسکوت ماند و علیه «احمد علیرضابیگی»‌ نماینده افشا کننده نیز پرونده قضایی تشکیل شد.

اما روز هفده شهریور مصاحبه‌ای از «علیرضابیگی» منتشر شد و طی آن ابعاد جدیدی از پرونده فوق، آشکار و مشخص شد که لیست مشخصات اعضای هیات مدیره شرکت خودرو سازی و دریافت کنندگان خودرو، به ریاست مجلس تحویل داده شده است و در اتفاقی عجیب دو دختر چوپان از اهالی لرستان به عنوان اعضای هیات مدیره شرکت خودروسازی قرارداد 300 دستگاه خودرو را امضا کرده اند! اگرچه پس از افشای این اطلاعات نیز هیچ اراده‌ای برای حقیقت یابی وجود ندارد.

موضوعی که ما را به نوشتن این متن وا داشت؛ سکوت محض نمایندگان استان گیلان در مجلس شورای اسلامی، در خصوص این پرونده مهم است. اگر چنین تخلفی از سوی نمایندگان صورت گرفته باشد چرا هیچ‌گونه صیانتی از حقوق و آرای مردم از سمت  نمایندگان گیلانی دیده نمی شود؟ طی چهارماه گذشته و پس از افشای این پرونده هیچ‌کدام از سیزده نماینده گیلان در جهت روشن شدن پرونده و تنویر افکار عمومی صحبت و عملکردی نداشته‌اند.

تنها واکنش نمایندگان گیلان در خصوص این پرونده در همان اردیبهشت ماه از سوی «کاظم دلخوش» نماینده صومعه سرا به عنوان «سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس» صورت گرفت که طی نطقی از دستگاههای نظارتی درخواست کرد تا جلوی لجن پراکنی‌ها علیه نمایندگان مجلس گرفته شود. زیرا وی هدف از افشای چنین پرونده‌هایی را تخریب مجلس می دانست!

در ادامه و پس از فشار رسانه‌ای بر روی نمایندگان، لیستی از نمایندگان گیلان از سوی خبرگزاری صدا و سیما منتشر و ادعا شد نمایندگان گیلان خودروهای شاسی بلند را دریافت نکرده اند. سوال اینجا است که در صورت صحت این فرضیه و عدم دریافت خودروهای شاسی بلند از سوی نمایندگان گیلانی، این سکوت و عدم پیگیری آنها در پرونده مذکور، چه توجیهی دارد؟ آیا صرف اینکه خودشان از دریافت کنندگان خودرو نیستند، کافی است تا چشم خود را بر روی چنین تخلف آشکاری -که به گفته «علیرضابیگی» حتی خودرها در پارکینگ مجلس تخلیه می‌شده‌است- ببندند؟ چرا نمایندگان گیلان با علم بر اینکه تخلفی رخ داده و نیاز به عزمی جدی برای مبارزه با فساد در مجلس وجود دارد، برای دریافت پاسخ و رفع ابهام چنین تخلفی، گام برنمی‌دارند؟

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان