پنجشنبه, 09 آذر 1402
پنجشنبه, 09 آذر 1402
«مدرسه فروغ» را شبیه «خانه میرزا» نکنید؛

خاطره سازترین مدرسه رشت موزه موسیقی می شود!؟

۱۴۰۲/۰۶/۲۰ ۱۱:۴۶ چاپ

اختصاصی حکایت گیلان | مدرسه فروغ قدیمی ترین مدرسه دخترانه رشت و جز اولین مدارس دخترانه در ایران بوده که در سال ۱۲۸۲ خورشیدی در محله آفخرا تأسیس شده است. شهرت و خاطره سازی مدرسه فروغ همپای دبیرستان شاهپور ( شهید بهشتی فعلی) است و نامش در داستان‌ها و ادبیات مربوط به رشت بارها آورده شده است. آخرین بار محمد رضایی راد تئاتر تحسین شده «فعل» رابا بازی باران کوثری روی صحنه برد که داستان نمایش در این مدرسه می‌گذرد!

درباره مرمت و ترمیم بنای مدرسه بارها اخباری به گوش می‌رسد. حالا نیز مدیرکل میراث فرهنگی گفته که در نظر دارند مدرسه فروغ را پس از مرمت و بازسازی تبدیل به موزه موسیقی کنند. اعتباری بالغ بر ده میلیارد تومان هم برای آن در نظر گرفته شده است.

ولی جهانی گفته است« مرمت و تعویض درب‌ها، لمبه کوبی طبقه دوم و مرمت دیوارهای داخلی از جمله برنامه‌های مورد نظر اداره کل بوده، در مراحل بعدی نیز قسمت‌های مختلف دیگر مورد مرمت و بازسازی قرار خواهد گرفت.»

تبدیل مدرسه به موزه موسیقی خبر خوبی است. اما بدون شک اخباری این چنینی بارها به گوش رسیده و کمتر کسی نتیجه نهایی درستی را دیده است. منظور از موزه موسیقی نیز فعلا مشخص نیست. کاش کاری که با خانه میرزاکوچک کردند در این مدرسه انجام نشود که در واقع یک موزه ضعیف از دوران مشروطه است که هیچ رغبتی برای گردشگر  برنمی انگیزد. موزه موسیقی المان‌های خاص خودش را دارد. قرار باشد با چند سازو دهل از ساغریسازان و چند عکس از اهالی موسیقی گیلان سرو ته قضیه را به هم ببافند دیگر چیزی از آن باقی نمی‌ماند. اگر به تاریخ گیلان علاقه مند هستید خودتان را مصروف نگاه سنتی و سطحی نکنید که این خودش چیزی از تاریخ برای گیلان باقی نمی‌گذارد. 

همرسانی کنید:
مدیرکل میراث فرهنگی گیلان خبر داد
اسب کاسپین ثبت ملی شد 
ابهام درباره فعالیت پایگاه جنگل هیرکانی گیلان؛
بنام جنگل هیرکانی؛ به کام چه کسی!؟

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان