پنجشنبه, 16 آذر 1402
پنجشنبه, 16 آذر 1402
درباره تحلیل و بررسی اشعار بانو اشرف مشکاتی؛

رونمایی از کتاب «سیری در تالار آیینه» نوشته زهرا روحی فر در لنگرود

۱۴۰۲/۰۶/۰۱ ۱۳:۳۲ چاپ

به گزارش حکایت گیلان | کتاب «سیری در تالار آیینه»  نوشته زهرا روحی فر درباره تحلیل و بررسی اشعار بانو اشرف مشکاتی  روز پنجشنبه مورخ ۲شهریور ۱۴۰۲ در سالن اجتماعات اداره فرهنگ و ارشاد لنگرود با سخنرانی محمد محمدی بندری و عطالله پورحاجی رونمایی خواهد شد .

این کتاب  از سوی انتشارات سپیدرود روانه بازار کتاب شده است.

گفتنی است  اشرف مشکاتی شاعر، اندیشمند و پرچمدار نهضت آزادی زنان است که اجدادش از مادر به فتحعلی شاه قاجار می رسید. او طبع شاعری را از مادرش مریم خانم نواب متعالیه که زنی پاکدامن، شاعر، و از خوشنویسان عصر خویش بود به ارث برد . شاه جهان خانم دختر فتحعلی شاه هم مادربزرگ اشرف مشکاتی   و مادر مریم خانم هم طبع شاعرانه ای داشت.


بانو اشرف مشکاتی که هم دوره ی بانو پروین اعتصامی بود در شاعری دستی تمام داشت تا آنجا که در اکثر قالب شعری با رعایت اسلوب بلاغی هنرنمایی نموده و نیز از زمرهٔ ستایندگاه حکیم طوس محسوب می شود و مثنوی زیبایی در ستایش خداوندگار سروده است .
او همچنین مناظره برف و ذغال را در سال ۱۳۴۷ سرود که در انجمن ادبی ایران و پاکستان برگزیده و در جراید آن زمان چاپ شد. اشرف مشکاتی  جزو معدود کسانی بود که در جشن هزارهٔ فردوسی در مدح خداوندگار شعر سرود.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان