جمعه, 10 آذر 1402
جمعه, 10 آذر 1402

حکایت گیلان | چند نهاد دولتی ایالات‌متحده آمریکا به‌تازگی در بیانیه‌ای اعلام کرده‌اند که جاسوسان چین و روسیه به‌دنبال سرقت فناوری‌ها و داده‌های حساس شرکت‌های فضایی آمریکا ازجمله اسپیس‌ایکس و بلو اوریجین هستند.

به گزارش نیویورک تایمز، مرکز ملی ضداطلاعات و امنیت آمریکا، FBI و نیروی هوایی ایالات‌متحده روز جمعه در بیانیه‌ای هشدار دادند که نهادهای اطلاعاتی خارجی متوجه اهمیت فعالیت صنعت فضایی در اقتصاد و امنیت ملی آمریکا هستند و این نوآوری‌ها را به‌عنوان تهدید و البته فرصتی ارزشمند برای به‌دست‌آوردن فناوری‌های حیاتی می‌دانند.

نیویورک تایمز می‌گوید نهادهای اطلاعاتی آمریکا نگران افزایش توجه سازمان‌های جاسوسی چین و روسیه به شرکت‌های فضایی خصوصی ایالات‌متحده هستند. به همین خاطر، دولت فدرال از اسپیس‌ایکس و بلو اوریجین خواسته است که پروتکل‌های امنیتی خود را ارتقا دهند. این مسئله به‌خصوص از آن جهت اهمیت دارد که دولت آمریکا رفته‌رفته به زیرساخت‌های این شرکت‌های خصوصی وابسته شده است.

این نهادها هشدار داده‌اند که رقبای آمریکا با استفاده از حملات سایبری، سرمایه‌گذاری‌های راهبردی، هدف قراردادن نقاط مهم زنجیره تأمین و دیگر تکنیک‌ها به‌دنبال حصول دسترسی به صنعت فضایی آمریکا هستند.

شرکت‌های فضایی آمریکا باید مراقب نشانه‌های نفوذ باشند

ازاین‌رو، از شرکت‌های فضایی خواسته شده است تا مراقب علامت‌هایی باشند که نشان می‌دهد آن‌ها هدف قرار گرفته شده‌اند. این نشانه‌ها می‌تواند شامل درخواست بازدید نهادهای ناشناس خارجی از مراکز شرکت‌ها، پیشنهاد برای همکاری با شرکت‌های وابسته به دولت‌های خارجی، استخدام نیروهای متخصص این شرکت‌ها و غیره باشد.

شرکت United Launch Alliance که از همکاری بوئینگ و لاکهید مارتین به‌وجود آمده است و بسیاری از ماهواره‌های امنیتی آمریکا را به مدار می‌فرستد، در سال 2020 گفته بود یک شرکت چینی برای نفوذ به زنجیره تأمین آن‌ها اقدام کرده است. بااین‌حال، اطلاعاتی به دست این شرکت خارجی نرسید.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان