دوشنبه, 28 خرداد 1403
دوشنبه, 28 خرداد 1403

به وقت مجلس!

۱۴۰۲/۰۵/۲۱ ۲۱:۵۴ چاپ

به گزارش حکایت گیلان | سیدمحمد شفیعی:

۱۱ اسفند انتخابات دوازدهمین دوره مجلس‌شورای اسلامی برگزار می‌شود و ثبت‌نام اولیه متقاضیان هم شروع شده و نمایندگان فعلی مجلس، عاشقان خدمت به مردم و کسانی که سابقا توسط افرادی که اکنون در بین ما نیستند، سفارش شده‌اند که در انتخاب شرکت کنند،ثبت‌نام می‌کنند.

فارغ از اینکه چه کسانی تایید صلاحیت می‌شوند، باید دید ما(مردم) باید در قبال تایید‌صلاحیت‌شدگان چه کنیم.

گام‌اول: اگر از بین نمایندگان فعلی مناطقمان در مجلس، تایید صلاحیت شدند و شروع به تبلیغات و دادن وعده‌های جدید انتخاباتی کردند.

باید بررسی کنیم که آن نماینده ۴سال قبل، چه وعده‌هایی داده، تا چه اندازه توانسته به آنها جامه‌عمل بپوشاند و اصلا چه اقداماتی در راه توسعه و پیشرفت و احقاق حق حوزه انتخابی که به نمایندگی از آن در مجلس حضور دارد،انجام داده است.

بررسی این موارد در اعتماد مجدد و عدم‌اعتماد به نماینده فعلی قطعا کارساز خواهد بود.

گام دوم: طبیعتا نامزدهای جدید انتخاباتی نیز سعی می‌کنند با دادن وعده‌های جذاب و بهتر نسبت به نمایندگان فعلی مجلس، درصد آرای بیشتری را نسبت به خود جذب‌کرده و اختصاص دهند. در اینجا باید این‌ پرسش در ذهنمان وجود داشته باشد که آیا احقاق این وعده‌ها در ۴سال واقعا امکان دارد یا می‌شود درصدی از آن را پیش‌برد تا برای دوره بعدتر به آن شخص اعتماد کرد یا خیر.

گام سوم این مطلب است که مردم گمان نکنند چون کاندید مدنظر به مجلس راه‌یافته و نماینده شده، برتری نسبت به آنها پیدا کرده، هرگز اینگونه نیست!. آن شخص وارد مجلس می‌شود به عنوان خادم ملت برای تنظیم لوایح و مصوباتی که به پیشبرد و توسعه کشور و در گام بعدی بهبود و پیشرفت حوزه‌های انتخابی که از آن به مجلس راه‌یافته‌اند. مردم در این قسمت باید نقش مطالبه‌گر ایفا کنند که وعده‌های داده شده از سوی نماینده طی چه زمانی به ثمر خواهند نشست.

این‌ سه گام قطعا کمک خواهد کرد تا در نهایت افراد شایسته از سوی مردم انتخاب شده و راهی مجلس شوند.

اما از برخی رفتارها نیز باید پرهیز شود مانند تبعیت از نظام طایفه‌ای یا عمل کردن شبیه آن است. برخی از بخش‌ها در حوزه‌های انتخاباتی بیشترین‌جمعیت و بیشترین واجد شرایط رای دادن را دارند و اگر کاندیدی اصالتا متعلق به همان بخش باشد، احتمال اینکه مردم بخش صرفا به دلیل هم‌ولایتی بودن به آن شخص رای بدهند بسیار زیاد است، حال آنکه ممکن است آن کاندید هیچ برنامه خاصی نیز نداشته باشد و صرفا هدفش حضور در مجلس باشد.

این مورد نیز باید برچیده شود.

پدیده بعدی فروش رای می‌باشد. موردی که همواره سعی شده با آن مقابله شود، اما در هر صورت باز شاهد آن هستیم.

اگر رای در ازای مبلغی فروخته شود، نمی‌توانید از آن شخص هیچ انتظاری داشته باشید. چرا؟ چون شما با آن شخص معامله کرده‌اید. او در قبال حضورش مبلغی پرداخته کرده و عملا هیچ تعهدی نسبت به شما ندارد.

برچیده شدن این دو مورد و عمل ۳گام گفته شده، در حداقل‌ترین حالت ممکن سبب می‌شود تا افراد شایسته وارد مجلس و مطالبه‌گر حقوق ملت باشند.

اشخاصی روانه مجلس شوند که اِبایی از تصویب شفافیت‌آرا نداشته باشند و به شعاری که در این رابطه دادند عمل کنند یا با تصویب لوایح درست بتوانند رانت را در صنایعی مانتد خودروسازی کاهش دهند و با اظهاراتشان به حمایت از رانت دامن نزنند.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان