پنجشنبه, 04 مرداد 1403
پنجشنبه, 04 مرداد 1403
به مناسبت هفده مرداد؛

خبرنگار، پل ارتباطی مردم و مسئولین نیست!

۱۴۰۲/۰۵/۱۷ ۰۷:۴۹ چاپ

اختصاصی حکایت گیلان | سامان بدر: وقتی صحبت خبرنگار می‌شود از نگاه برخی در بالا بدان معنا است که یک عده میرزابنویس هستند که وظیفه دارند به تبیین و معرفی دستاوردهای آن‌ها اقدام کنند. امروز به این تیتر آقای رئیس دولت بر خوردم که «اصحاب رسانه پل ارتباطی میان مردم و مسئولین هستند.» حالا آقای رئیسی خیلی در زمینه حرف و سخن توانایی چندانی ندارد و انتظاری از او  نیست و این حرف هم کپی حرف مسئولین دیگر است. ولی واقعا این حرف‌ها معنای چندانی در تعریف خبرنگار ندارد که هر بار تکرار می‌شود.

حالا البته نمی‌خواهیم تفاوت «ژورنالیسم» و «خبرنگاری» را بازگو کنیم، ولی حتی خبرنگار در همان معنای تعریف شده اش هم چیزی شبیه روابط عمومی نیست. اگر «پل رابطه ای می خواهیم دنیا آن قدر پیشرفت کرده که به زودی شاید «هوش مصنوعی» جای روابط عمومی را بگیرد، همان طور که ممکن است جای کارگران «یقه آبی» و » یقه سفید» هم گرفته شود، ولی خبرنگاری و رسانه چیزی نیست که در آینده بتوان  هوش مصنوعی را با آن تاخت زد. 

به واقع دولت نباید برای رسانه وظیفه تعریف کند، این کار برعکس است و خبرنگار و یا ژورنالیست است که با توجه به نوع تخصص و تواناییش می‌تواند به مدیران خط و جهت دهد. 

حالا حتی اگر فرض هم بگیریم که رسانه پل ارتباطی مردم  با مسئولین است، سود آن در کجا است؟ قرار است چه کسی هزینه آن را بپردازد؟ از آن گذشته باید مصونیتی شکل گیرد که برای هر مساله کوچک و بزرگی خبرنگار با خطر دادگاه و پاسگاه و زندان مواجه نشود. 

باید قبول کرد که وضعیت فعلی شایسته و مناسب خبرنگاران از هر طیفی نیست. بسیاری از خبرنگاران با نام اصولگرا و انقلابی هم گلایه می‌کنند که برای انتقادات خود به دادگاه مراجعه می کنند و مجبورند مدام دنبال فیش حقوقی و ضامن آزادی باشند. دیگر خبرنگاران منتقد دولت و نظام که بماند! البته که خیلی با نام رسانه مرفه شده اند و بسیاری هم قدرتمند! ولی اکثریت خبرنگاران مدام با موانع مختلف مواجه هستند. وزارت ارشاد می‌گوید خبرنگاران را در سامانه «ای رسانه» ساماندهی می‌کند. ادارات مختلف گاهی هم نشست خبری با کارت هدیه می‌گذارد و خانه مطبوعاتش هم گاهی چند کالای رایگان اساسی می‌دهد! ولی اگر می‌خواهید خبرنگاران حمایت شوند به آن‌ها احترام بگذارید. آن ها حق دارند در دادگاه خودشان پاسخگو باشند و نه همراه با متهمان خطرناک! قرار نیست با هر نقد و انتقادی ولو تند با تهدید و شکایت مواجه شوند. این ها اهمیت دارد  و نه آنکه از آن‌ها بخواهید «پل» باشید تا شما «دیوار» بزنید!

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان