پنجشنبه, 28 تیر 1403
پنجشنبه, 28 تیر 1403
هریرود و لیتر را از کجا آورده اید!؟

رئیس سازمان محیط زیست و این همه اشتباه!

۱۴۰۲/۰۵/۱۲ ۱۴:۴۴ چاپ

به گزارش حکایت گیلان | رییس سازمان محیط زیست درباره انتقال آب به هیرمند توسط طالبان چندین اشتباه بزرگ داشت که بحث برانگیز شد. 

سلاجقه در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران، گفت: به هیات حاکمه افغانستان چند بار درخواست برگزاری نشست دادیم که متاسفانه قبول نکردند. علاوه بر این وزیر نیرو از طرف دولت ماموریت یافت پیگیری های لازم را داشته باشد. ما نیز اقدامات خودمان را انجام می دهیم.

وی با اشاره به دبی ورودی هریرود، گفت: طی دو روز  گذشته بارندگی خوبی در افغانستان شد و این آب وارد هریرود شد که  امیدوارم این آقایان اجازه دهند این آب از بند کمال خان عبور کند تا به سمت دیگری نرود. روان آبها مناسب است و به مسوولان استانی چند بار گفته ام تا مذاکراتی با این آقایان داشته باشند تا حقابه ایران از هریرود دریافت شود.

سلاجقه گفت: بحث اساسی مان با حاکمان افغانستان عمل کردن به معاهده ای است که سالها قبل بین دو دولت ایران و افغانستان بسته شد.

رییس سازمان محیط زیست از انجام بازرسی ها از حقابه ایران در طرف افغانستان خبر داد و افزود: سطح آب پشت سد در طرف افغانستان خوب است و طرف افغان باید طبق معاهده ای که می گوید قبول دارد بطور سالانه ۸۵۰ میلیون لیتر آب به ایران رها کند، اما نهایتا تا کنون ۱۵ میلیون لیتر آب رها شده است.

اصلاحیه/

رییس سازمان محیط زیست، هیرمند را هریرود نامیده که هیرمند صحیح است، همچنین مترمکعب آب صحیح است نه میلیون لیتر.

هریرود نام رود دیگری است  که با گذر از ولایت‌های غور و هرات در افغانستان، از مرز مشترک افغانستان و ایران در خراسان می‌گذرد و نه سیستان!

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان