دوشنبه, 28 خرداد 1403
دوشنبه, 28 خرداد 1403
آتش زدن کاه و کلش به خاطر یک باور غلط؛

تالاب امیرکلایه لاهیجان در خطر است!

۱۴۰۲/۰۵/۱۰ ۲۱:۵۹ چاپ

به گزارش حکایت گیلان | رئیس اداره محیط زیست لاهیجان به باوری غلط درباره آتش زدن کاه و کلش برای نابودی کرم ساقه خوار در شالیزارها برای فصل زراعی آینده اشاره کرد که جان تالاب امیرکلایه را نشانه گرفته و گفت: آتش زدن کاه و کلش شالیزارهای اطراف تالاب امیرکلایه برای محیط زیست این اکوسیستم ارزشمند خطر دارد.

علی امیری با بیان اینکه تالاب امیرکلایه یکی از تالاب های منحصر به فرد گیلان محسوب می شود که دارای آب شیرین و نزدیک به دریا است، اظهار کرد: خوشبختانه امسال شاهد آتش سوزی در تالاب امیرکلایه نبودیم، اما سال گذشته آتش سوزی در این زیستگاه ارزشمند رخ داد.

وی افزود: به منظور آمادگی مقابله با حوادث آتش‌سوزی در مناطق چهارگانه تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست، کارگاه آموزشی و مانور اطفای حریق برگزار کردیم، زیرا با توجه به گرمای هوا و پوشش گیاهی در این مناطق و به تبع آن افزایش احتمال وقوع آتش‌سوزی در زیستگاه‌ها و همچنین حساسیت و اهمیت تالاب ها، لزوم آشنایی هرچه بیشتر با روش های مقابله با اینگونه حوادث که بیشتر بر اثر بی‌توجهی و سهل‌انگاری و یا گاهی به دلیل سوزاندن پوشش گیاهی تالاب‌ یا مزارع اطراف به وقوع می‌پیوندد، بیشتر احساس می‌شود و لذا برای تحقق این امر از مشارکت جوامع محلی بهره گرفته ایم.

امیری با بیان اینکه شالیزارهای زیادی در اطراف تالاب امیرکلایه وجود دارد، تصریح کرد: با توجه به نزدیک شدن به فصل برداشت برنج به صورت موردی ممکن است کشاورزانی اقدام به آتش زدن کاه و کلش کنند که این امر موجب آتش سوزی در تالاب می شود و آسیب های جدی به این اکوسیستم ارزشمند وارد می کند لذا برای پیشگیری از این مورد اقدامات مختلفی از جمله آموزش و ترویج فرهنگ فروش کاه و کلش و یا نگهداری از آن برای خوراک دام انجام شده است.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست لاهیجان عنوان کرد: اگر آتش سوزی و یا تصرفی در تالاب امیرکلایه صورت بگیرد، برخی از گونه های جانوری و گیاهی آن در خطر خواهند بود.

امیری گفت: مطالبی مفید و ارزشمند در زمینه انواع حریق و نحوه اطفای آن و استفاده از انواع تجهیزات و خاموش‌کننده‌های آتش و کاربرد آنها آموزش داده شده است.

وی ادامه داد: تالاب امیرکلایه از مکان های امن جهت زمستان گذرانی پرندگان مهاجر در گیلان است و سال گذشته در فصل مهاجرت شاهد فرود جمعیت مطلوبی از این مهمانان زیبا در این تالاب بودیم.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان