پنجشنبه, 28 تیر 1403
پنجشنبه, 28 تیر 1403
این مطلب نژادپرستی نیست؛

چرا اتباع خارجی نباید در گیلان اقامت داشته باشند!؟

۱۴۰۲/۰۵/۰۹ ۰۹:۱۳ چاپ

اختصاصی  حکایت گیلان | برخی از گزارش های مردمی که به حکایت گیلان و دیگر رسانه ها رسیده نشان می‌دهد حضور اتباع خارجی در استان گیلان موجبات برهم خوردن فضای کاری و بیکاری بسیاری شده است.

حضور اتباع افغانستانی در ایران بعد از روی کار آمدن طالبان سرعت بیشتری گرفته است. در حالی که پیش از آن حضور افغان‌ها در گیلان ممنوع بود، حالا ظاهرا متصدیان امور صنفی کارفرمایی می توانند برای آن ها پروانه کار بگیرند. با این حال هنوز بسیاری بدون پروانه کار مشغول فعالیت هستند.

در یکی از پیام‌ها که به حکایت گیلان رسیده آمده است « سنگکار ۳۵ پنج ساله ای هستم که از  این شغلم راضی هستم ، ولی  الان به همراه سه نفر دیگر از همکارانم که همه هم متاهل هستیم دوماه است بیکار شدم، استادکاران دیگری هم می شناسم که پنج ماه بیکارند دلیلش  حضور افغانستانی ها در اینجا است که به صورت غیرقانونی آمدند و با یک سوم قیمت کار انجام می‌دهند»

در صورت به کارگیری اتباع فاقد پروانه کار، کارفرمایان در مرحله اول به ازای هر روز اشتغال مبلغ هشت میلیون و ۸۴۷ هزار و ۱۴۰ ریال جریمه محکوم خواهند شد و در صورت تکرار تخلف، این مبلغ به ۱۷ میلیون و ۶۹۴ هزار و ۲۸۰ ریال افزایش خواهد یافت. با این حال بسیاری از اتباع افغانستانی با هزینه های بسیار کمتری در حال کار کردن هستند و این جریمه ها برای کارفرمایان سود هم دارد. 

این قانون بدین معنا است که اتباع خارجی در همه جا می‌توانند حضور داشته باشند و با قیمت کمتر کار کنند. بدون شک در وضعیتی که یک نیروی ارتجاعی و خشونت طلب در افغانستان سر کار آمده بحث حمایت از مهاجران انسانی است. ولی اگر در این رابطه ساماندهی صورت نگیرد، ابعاد این مهاجرت به هموطنان خودمان و حتی خود این اتباع  آسیب می‌زند. حتی این نحوه کار گرفتن از کارگران با یک سوم و یا حتی نصف دستمزد کارگران ایرانی هم در نوع خود استثمار است و به درد اتباع خارجی نمی‌خورد.

از آن گذشته نباید کاری کرد که همه این افراد در نقاط مختلف پراکنده شوند که عنان کار از دست همه خارج شود.  پیش از اتباع افغانستان تنها در استان هایی چون تهران، البرز و یا قم و برخی شهرستان های دیگر از جمله مشهد مجوز اقامت داشتند. حالا خبرهای رسیده حاکی از آن است در برخی شهرهای کوچک گیلان هم شاهد حضور آن‌ها هستیم. استانداری  و اداره کار هم ظاهرا تلاشی برای بهبود این وضعیت نمی‌کند. دود آن به چشم همه خواهد خورد و منجر به کاهش درآمد کسب و کار داخلی، افزایش آسیب‌ها و ناهنجاری‌های اجتماعی، ایجاد پدیده حاشیه نشینی و تغییر بافت جمعیتی شهر خواهد شد.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان