پنجشنبه, 28 تیر 1403
پنجشنبه, 28 تیر 1403

به گزارش حکایت گیلان | رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه استان گیلان با اشاره به تقارن روز عاشورا با روز جمعه گفت: نماز ظهر عاشورا و نماز جمعه در پیاده‌راه فرهنگی شهرداری رشت اقامه می‌شود.

به نقل از فارس، حجت‌الاسلام‌والمسلمین ولی عادلی صبح امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه در سالن جلسات دفتر نمایندگی ولی‌فقیه در گیلان با تسلیت ایام محرم و فرارسیدن تاسوعا و عاشورای حسینی (ع) اظهار کرد: محرم ماه عزا و ماه شور، شعور، احساس و عقلانیت است، نه امام حسین (ع) محدود به کربلا و نه عاشورا محدود به این ایام؛ بلکه نام حسین (ع) در همه عالم طنین افکن است.

وی با بیان اینکه جریان عاشورا و کربلا یک فرهنگ است، گفت: باید در این ماه جایگاه خود را بر اساس معیار و ارزش‌هایی که در عاشورا دیده می‌شود، تشخیص دهیم که در کدام جبهه قرار داریم‌.

رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه استان گیلان با اشاره به تقارن روز عاشورا با پنجم مرداد سالروز نخستین اقامه نماز جمعه در کشور بیان کرد: این تقارن را به فال نیک می‌گیریم و هرساله ویژه برنامه‌هایی به این مناسبت در سراسر کشور و در گیلان برگزار می‌شود که امیدواریم اصحاب رسانه در برگزاری هرچه بهتر نماز جمعه ما را یاری کنند.

عادلی با بیان در این ویژه برنامه‌ها سه هدف را دنبال می‌کنیم، تصریح کرد: هویت‌سازی به اندازی ظرفیت و توان، تبیین اهداف و کارکردهای بصیرت، عرفانی و حماسی نماز جمعه و ارتقای ظرفیت هدایتگری نماز جمعه از اهداف این برنامه‌ها است.

وی نمازجمعه عاشورایی را شعار و رویکرد محتوایی برنامه‌های امسال عنوان کرد و افزود: در مرحله نخست و ۶ مرداد که مصادف با روز عاشوراست و در مرحله دوم در روز ۱۳ مرداد برنامه‌های ویژه‌ای را با عناوینی از قبیل ادغام نماز جمعه و نماز روز عاشورا در میدان شهدای ذهاب اقامه می‌شود که اتفاقی تقریباً بی‌سابقه است.

رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه استان گیلان با اشاره به میزبانی از هیئت‌های حسینی در میدان مرکزی رشت در روز جمعه و روز عاشورا گفت: تمامی شهرستان‌ها نیز در روز جمعه که مصادف با روز عاشورا است نماز جمعه و نماز ظهر عاشورا را در میادین مرکزی شهرستان خود برگزار می‌کنند و امیدواریم بتوانیم میزبان خوبی برای عزاداران و هیئات در جمعه عاشورایی باشیم.

عادلی خطاب به نمازگزاران روز جمعه و عزاداران عاشورایی بیان کرد: به دلیل پیش‌بینی از استقبال خوب مردمی در جمعه عاشورایی از مردن استدعا داریم که سجاده و زیرانداز برای اقامه نماز همراه داشته باشند‌.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان