پنجشنبه, 28 تیر 1403
پنجشنبه, 28 تیر 1403

اختصاصی حکایت گیلان | موضوع سرقت سیم تیرهای برق از سالها پیش شروع شده است و خسارات مالی و جانی نیز برجا گذاشته و می گذارد. افراد زیادی نیز دراین راستا سقوط کرده یا دچار برق گرفتگی شده و مرده اند. اخیرا حتی تصویری مشاهده شد که شخصی درحال دزدیدن سیم جانش را از دست داد و از تیربار آویزان است! البته با جایگزین کردن کابل‌های خودگردان به جای سیم های قدیمی، اوضاع کمی تغییر کرده است. یعنی وقتی بازار دزدان سیم کمی کساد شد، آنها هم تغییر روش داده و در کارشان ارتقایی حاصل شده است!

برخی گزارشات دریافتی به حکایت گیلان نشان می دهد که دزدها روش های گوناگونی را بکار برده اند یا می برند یا آنکه دیگر به دزدیدن سیم ها بسنده نمی کنند. طبق پیام های وارده از روستاهای سراوان، لاکان و سیاه کلووندان ( بین جاده های جیره و شفت )، دزدها یا شیوه های جدیدی بکار برده اند و یا اقلام دیگری به جز سیم را غارت کرده اند!

مثلا در یکی از محله های سراوان رشت ، چند تن با خودروی مجهز به چراغ گردان، نردبان های بلند، لباس ها و کلاه و سایر وسایل منقش به آرم دایره اتفاقات اداره برق، اقدام به جمع آوری سیم های زیادی نموده اند. خواننده ای که پیام مربوطه را برای مان ارسال کرده، نوشته است که ما می پنداشتیم آنها درصدد برطرف کردن ضعف برق محل به آنجا آمده و مشغول هستند، حتی به آنها خسته نباشید می گفتیم و به آنها آب و آب میوه می دادیم! بعداز از جمع آوری سیم‌ها دیدیم که درحال ترک محل اند. پرسیدیم؛ خب چرا سیم‌های جدید را نصب نمی کنید؟ که جواب شنیدیم؛ آنها را اکیپ دیگری که درحال آمدن به اینجایند، نصب خواهند کرد!

در این راستا پیام دیگری دریافت کردیم که دزدها شبانه ابتدا کابل و کنتور برق یک کارگاه بلوک زنی را به سرقت برده اند! مالک با اداره برق تماس گرفته و موضوع را گزارش می کند. اداره از او میخواهد که این‌ مسئله را به پاسگاه انتظامی گزارش کند. مالک که دو روز بعد به کارگاه می رود تا ماموران پاسگاه موضوع را در صورتجلسه ای مکتوب کنند اما درکمال ناباوری می‌بیند که لاشه های ترانس برق، پای تیربار افتاده و محتویات درونش به غارت رفته است! همین اتفاق با کمی تفاوت در پیام دیگری که از روستای شیرودی لاکان رشت به ما رسیده نیز مشاهده می شود به طوریکه دزدها بخش زیادی از محتویات ترانس برق را از روی تیر دزدیده اند!
پرسشی که در همه پیام ها درج شده این است که مسئولیت حفظ و نگهداری ادوات برق رسانی برعهده کیست؟ اداره برق، نیروی انتظامی و یا مشترکان؟

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان