پنجشنبه, 28 تیر 1403
پنجشنبه, 28 تیر 1403

 حکایت گیلان | سید محمد شفیعی:

حدود ۵ دهه از آغاز مهاجرت افغان‌ها به ایران می‌گذرد و طِی آمارهای اعلامی حدود ۵میلیون‌نفر(اگر کاملا دقیق باشد) از اتباع همسایه شرقی به ایران مهاجرت کرده‌اند. حال آنکه بیشتر این جمعیت به طور غیرمجاز و بدون مجوزهای لازم در ایران سکونت دارند.

اما پرسشی که ایجاد می‌شود این است که این سیل مهاجرت تهدید است یا فرصت؟

فرضیه‌ای که در پاسخ به این سوال معمولا ارائه می‌شود این است که می‌توان نظیر کشورهای حاشیه خلیج‌فارس از نیروی‌کار افغان‌ها در جهت پیشبرد اهداف صنعتی و توسعه اقتصادی با هزینه کمتر بهره برد.

اما باید واقع‌بین بود، کشورهای حاشیه خلیج‌فارس به دلیل محیط سرزمینی بسیار کوچک‌تر که گاه کوچک‌تر از برخی استان‌های ایران می‌باشند بافت جمعیتی کمی را شامل شده‌اند که آن هم اکثرا مهاجران هندی، پاکستانی،بنگلادشی، فلسطینی و..... می‌باشند. و جمعیت بومی بسیار کمی را شامل می‌شوند و به همین دلیل به نیروی کار مهاجران احتیاج دارند. پس نمی‌توان ایران را با آنها مقایسه کرد. کشوری که چندین برابر وسعت سرزمینی و جمعیتی دارد و هم‌اکنون نیروی‌کار مناسبی در سطح کشور فراهم است و نیازی به نیروی‌کار مهاجران افغان نیست.

از سوی دیگر کمتر دیده شده که در ایران از نیروی‌کار افغان‌ها در جهت پیشبرد توسعه اقتصادی ملی به کار گرفته شوند و اکثرا مشغول به کار در واحدهای تجاری و یا ساختمان‌سازی هستند. حتی در چندسال گذشته در استان گیلان دیده شده که مهاجران افغان مشغول نشاء و کشاورزی هستند آن هم به دلیل پایین بودن دستمزد نسبت به نیروی محلی که فرصت شغل‌های بومی را نیز سلب می‌کند.

از منظر دیگر نیز اگر بخواهیم به موضوع نگاه کنیم، بافت جمعیتی برخی از شهرها و روستاها کاملا در حال بَرهَم خوردن است و برخی روستاها جنوب تهران عملا ۱۰۰درصد ساکنانش اتباع هستند که این بسیار نگران کننده می‌رسد. یا در برخی شهرهای کوچک میزان جمعیت در حالت ۵۰ ۵۰ قرار دارد.

از لحاظ مسائل فرهنگی و مذهبی نیز اگر بخواهیم به این موضوع بپردازیم به این‌نکته می‌رسیم‌که افغان‌ها یک ویژگی دارند و آن این است که در فرهنگ کشورهای دیگر حَل نمی‌شوند و با تمام توان فرهنگ خودشان را حفظ می‌کنند، حتی نوع پوشش لباس خود را حفظ می‌کنند. از لحاظ مذهبی نیز حضورشان می‌تواند توازن مذهبی در ایران را بَرهَم بزند.

سیاست افزایش جمعیت با حضور اتباع افغان،نتایج مثبتی را در پی نداشته و نخواهد داشت و باید برای سازماندهی آنها نیز برنامه‌ای مناسب ایجاد شود. ورود گسترده و حضور غیرقانونی آنها حتی می‌تواند بعدها تبعات امنیتی نیز برای کشور ایجاد کند.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان