شنبه, 30 تیر 1403
شنبه, 30 تیر 1403
فوت جوان ۱۹ ساله آستارایی هنگام استراحت؛

آبشار زمرد تالش؛ بهشتی پنهان یا دروازه مرگ!؟

۱۴۰۲/۰۴/۲۵ ۱۳:۱۶ چاپ

اختصاصی حکایت گیلان | طاها عبدالهی: آبشار زمرد (زمری) حویق تالش یکی از جاذبه های پرطرفدار و در عین حال پرتلفات گردشگری در گیلان محسوب می‌شود. پیش از این تعدادی در سال‌های گذشته بخاطر شنا در زیر آبشار بزرگ غرق و سوژه خبرها می‌شدند اما این بار سقوط درخت روی سر یک گردشگر موجب جراحت شدید و مرگ وی شده است. مسوولین محلی دولتی هم بیشتر به  مقابله با موضوع هنجارشکنی علاقه نشان می‌دهند تا ایمن سازی!


حویق خبر گیلان با انتشار خبری نوشته است: روز شنبه (۲۴ تیر)در آبشار بی در و پیکر زمرد حویق جوان ۱۹ ساله آستارایی هنگام استراحت بخاطر سقوط تنه یک درخت مصدوم و هنگام انتقال به بیمارستان (شهید بهشتی) آستارا جان سپرده است. بقایایی تنه درخت هنوز در همان محل آویزان مانده و تهدید برای دیگر گردشگران است.

توضیح یا توجیه

اسماعیل ولی زاده بخشدار حویق تالش پس از این رویداد تلخ در پیامی به این رسانه گفته است: آبشار زمرد حویق به بخش خصوصی واگذار می‌شود.
این مقام دولتی در همین مورد تصریح کرده است: اوایل امسال مکاتبات ازسوی بخشداری حویق جهت  واگذاری (آبشار) به بخش خصوصی انجام گرفته و متولی مورد نظر هم برای این طرح معرفی شده است
اما متاسفانه ادارات مرتبط در این موضوع تعلل و کم کاری کرده و می‌کنند. اگر ادارات مربوطه  با ما تعامل داشته باشند، می‌توانیم در طی ماه‌های آینده یک آبشار کاملا توریستی با امکانات ویژه  و بدون خطرات جانبی برای مسافران عزیز داشته باشیم. مجوز دهیاری هم برای روستای زمری (زمرد) گرفته شده تا بهتر به گردشگری منطقه پرداخته شود.
گفته های ولی بخشدار حویق تالش هر چند وعده خوبی برای مدیریت این جاذبه است اما واگذاری این آبشار که در منطقه جنگلی و عرصه منابع طبیعی قرار دارد تابع شرایط ویژه ای است.
این مقام دولتی که به مستندات خود تاکید می‌کند هنوز مجوز سازمان جنگل‌ها و مراتع کشور را رونمایی نکرده و فقط بر روند کاری سازمانی خود تاکید می‌کند.
البته در نبود متولی بخش خصوصی هم مسوولیت از بخش دولتی ساقط نمی‌شود. اگرچه روستای زمرد(زمری) دهیاری مستقلی ندارد اما سه عضو شورا دارد و این روستا به وسیله دهیاری یکی از روستاهای پایین دست اداره می‌شود که کمتر به این روستا توجه کرده است.
طی سال‌های گذشته تعدادی از بازدیدکنندگان بخاطر شنا در داخل حوضچه زیر آبشار بزرگتر غرق شده و جان سپرده‌اند ولی دریغ از یک پرده یا تابلو هشدار شنا ممنوع.
حادثه اخیر که درختی شکسته روی گردشگر می‌افتد نسل تازه تهدید جانی برای بازدید این جاذبه شمار می‌رود و نبود دهیاری مستقل نمی‌تواند نبود ایمنی و عدم هشدار را توجیه کند.

برخورد با هنجارشکنی اولویت نخست

برخورد با تورها و گردشگران در آبشار زمرد اولویت نخست و لحظه ای است که هر لحظه ممکن است اتفاق بیفتد. برخورد با هنجارشکنی مسافران عمدتا غیربومی دلیل اصلی مسوولان برای برخورد و حضور فوری در این نقطه است. نشست‌هایی هم برای این موضوع تشکیل می‌دهند ولی دریغ از یک چاره اندیشی برای ایمنی.


بیوگرافی از آبشار زمرد

مسیر آبشار زمرد اگرچه بهسازی شده اما هنوز چند کیلومتر مانده به روستا آسفالت نشده است. روستا گاز و برق و تلفن ثابت دارد و آنتن دهی تلفن همراه در آن با مشکل روبروست. یک رستوران با غذاهای محلی و خانه های اجاره ای روستاییان و یک مغازه کوچک تنها امکانات موجود در آن است که با بضاعت کم ساکنان به گردشگران خدمات رسانی می‌کنند.
آبشار درون دره رودخانه حویق است دو مسیر برای تردد وجود دارد که نهایتا به هم می‌رسند و از کنار خانه های مردم سخاوتمند روستا می‌گذرد. همین مسیرها که رفته رفته بر شیب آنها رو به پایین افزوده می‌شود و با کوچکترین بارندگی برای چند روز گل آلود هستند و در انتهای خود بسیار خطرناک. مشاهدات میدانی حکایت گیلان و گفتگو با مردم حاکی از آن‌ است که بخشداری حویق در سال‌های گذشته از شن ریزی هم دریغ کرده و همچنان منتظر بخش خصوصی است. اهالی برای تردد در همین مسیرهای منتهی به آبشار شاخ و برگ درختان و تخته در مسیر انداخته اند تا بهتر بتوانند از این مسیر استفاده کنند.
یکی از دغدغه‌های همین مردم خبر حادثه و یا مرگ مردم در این آبشار است که زندگی روزانه آنها را طی سال‌ها تحت تاثیر قرار داده است. تماشای منظره انتقال یک مصدوم و یا جان باخته در این روستا بخشی از زندگی شان است. کاری هم از دست‌شان بر نمی‌آید و تنها به بازدیدکنندگان توصیه می‌کنند که مراقب خود باشند.
این چهره روستایی محروم و در عین حال گردشگرپذیر در پهنه شمالی جنگل‌های هیرکانی ایران است که بیشتر با دامداری و کارگری در پایین دست روزگار می‌گذرانند.

حکایت گیلان با خانواده جوان جانباخته و مردم محروم منطقه که هر ساله با خبر تلخ مرگ مردم روبرو هستند ابراز همدردی می‌کند.

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان