شنبه, 30 تیر 1403
شنبه, 30 تیر 1403
بنام سوباتان به کام پدرخوانده ها ؛

حکایت پیامک جمع آوری پول برای «سوباتان» تالش چیست؟ 

۱۴۰۲/۰۴/۱۸ ۱۸:۱۹ چاپ

اختصاصی حکایت گیلان | طاها عبدالهی: ییلاق سوباتان در ارتفاع دو هزار متری کوههای تالش و ۳۲ کیلومتری غرب شهر تالش (هشتپر) قرار دارد. این منطقه و اطراف آن ییلاق لیساری ها و هره دشتی ها محسوب می‌شود و بخش‌هایی از راه زمینی دسترسی به آن از حوالی روستای بسک صعب العبور است. 

گردشگران برای تماشای مناظر و اهالی بومی برای تابستان گذرانی و دامداری به آنجا می‌روند و سختی های جاده نامناسب آن را به جان می‌خرند. 

بهسازی ۱۵ کیلومتر از این جاده از دولت قبلی کلید خورده و به خاطر اختلاف بنیاد مسکن و منابع طبیعی متوقف شده است. 

پیامک جمع آوری پول جاده سازی 

هر ساله این جاده به دلیل ریزش بازسازی می‌شود. گروهی بنام "دوستداران سوباتان" از فعالان گردشگری، مغازه داران بازار سوباتان، عشایر منطقه، رانندگان و هر کسی که شماره تلفن همراهش در لیست گوشی هایشان باشد پیامکهایی می‌فرستند و از آنها تقاضای پول می‌کنند. امسال نیز مانند دو سال گذشته پیامک پشت پیامک برای ساکنان منطقه لیسار فرستاده می‌شود و بر حساب اتفاق پیامکی به شماره خبرنگار حکایت گیلان نیز فرستاده شده است. پیامک نخست به شرح زیر است:

"لطفا هدایای خود را جهت بازسازی راه سوباتان به شماره کارت..... بنام م.الف واریز و فیش آن را در گروه دوستداران سوباتان ارسال نمایید". 

پیامک دوم نیز چند ساعت بعد ارسال شد که چنین است:

"سلام

عملیات تسطیح راه سوباتان از امروز از میرمسعودیها تا کیش دیبی ادامه دارد.

منتظر واریز کمک شما هستیم".

پاسخ خبرنگار گیلان به این پیامک بوده است:

"مملکت مگه راهداری و امور عشایر نداره؟"

صاحب همین شماره نیز جواب داده است: 

"اگر داره آدرسش را برام بفرست". 

پیگیری منشا پیام‌ها 

خبرنگار حکایت گیلان هم برای جستجوی متولی بهسازی راه با مسعود شفیقیان معاون عمرانی فرمانداری تالش تماس گرفته که او نیز مستندات این موضوع را خواستار شد. وی پس از مشاهده مستندات در پیامی پاسخ داده است: "تشکر بابت اطلاع رسانی

حتما پیگیری می کنم. در مورد راه، پیمانکار قرارداد منعقد کرده و طبق قرارداد امورات را انجام می دهد". 

دوستداران یا پدرخوانده های سوباتان 

حال این پرسش به میان می‌آید که اصولا گروهی بنام دوستداران سوباتان چه کسانی هستند و چرا بدون هیچ ترسی در طول این سه سال برای جمع آوری پول اقدام می‌کنند؟ 

بررسی حکایت گیلان نشان می‌دهد اعضای گروه دوستداران سوباتان از  فعال گردشگری، چند عضو شورای شهر لیسار، معلم بازنشسته و چند نفر صاحب کلبه در سوباتان هستند که در هر موضوعی خود را صاحب نظر و صاحب اختیار می‌دانند. 

حکایت گیلان این موضوع را تا نتیجه نهایی پیگیری می‌کند.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان