دوشنبه, 28 خرداد 1403
دوشنبه, 28 خرداد 1403
اجرای وضعیت فوق العاده با کدام مجوز؛

جلوگیری از ورود تورهای گردشگری مجاز در رودبار!

۱۴۰۲/۰۴/۱۶ ۱۰:۰۰ چاپ

اختصاصی حکایت گیلان | طاها عبدالهی: برخی فعالان گردشگری و  انجمن راهنمایان گردشگری استان گیلان گفته اند چند ماه است که نیروهای امنیتی و انتظامی در شهرستان رودبار گیلان مانع ورود تورهای گردشگری مجاز به مسیرها و مقاصد این شهرستان می‌شوند و مجوز رسمی هم از سوی نیروهای امنیتی هیج ارزش قانونی ندارد. جالب اینجاست که اگر توری با خودروهای شاسی بلند و نیسان وانت اجرا شود عوامل امنیتی مانع آنها نمی‌شوند. همچنین تردد خودروهای سواری شخصی کاملا آزاد است‌.

برگزار کنندگان این تورها که مجوز و راهنمای رسمی دارند بارها به معاونت گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان گیلان مراجعه کرده‌اند تا پاسخگوی درخواست آنها باشند.
پس از کش و قوس های فراوان چند ماهه و مکاتبات اداری با مسوولان استان گیلان و شهرستان رودبار نشست شورای تامین این شهرستان ۱۲ تیر با حضور رضا حسن پور معاونت گردشگری این اداره کل برگزار شده است. این نشست دیرهنگام پس از زیان و نارضایتی مسافران تاثیر منفی بر کار راهنمایان گیلانی داشته است.
طبق اعلام انجمن راهنمایان گردشگری استان گیلان شورای تامین شهرستان رودبار در این نشست شرایطی را برای حضور تورهای مجاز مطرح کرده است که به شرح زیر است:
به استحضار همکاران گرامی می رساند، طبق جلسه برگزار شده شورای تامین شهرستان رودبار در تاریخ ۱۲ تیر ماه با حضور جناب آقای مهندس حسن پور (معاون گردشگری اداره کل استان گیلان) برگزار گردید، مقرر شد که مجوز و لیست گردشگران شرکت کننده در تورهای به مقصد شهرستان رودبار تا پایان روز چهارشنبه هر هفته بسته شده و یک نسخه مجوز و لیست جهت همکاری در برگزاری تور به فرمانداری شهرستان رودبار ارسال گردد، همکاران گرامی موارد مذکور را مدنظر قرار داده و به آژانس مسافرتی که در آن فعالیت دارید هم منتقل نمایید.
دبیر انجمن صنفی راهنمایان گردشگری استان گیلان


چنانچه این خبر درست باشد مصوبه شورای تامین سوالات بسیاری برای اذهان عمومی مطرح می‌کند.
آیا شورای تامین استان گیلان از مصوبه شورای تامین رودبار با خبر است یا هنوز این خبر به گوش آنها نرسیده است؟
آیا شهرستان رودبار جزو تقسیمات کشوری جمهوری اسلامی ایران است یا اینکه مستقل است که برای خود قانون یا بخشنامه مخصوص برقرار می‌کند؟
اگر چنین رویه ای درست باشد تصمیم شورای تامین به عنوان بالاترین ساختار تصمیم گیری امنیتی مخصوص شهرستان رودبار است یا اینکه اوضاع دیگر شهرستان‌ها نیز همین گونه است؟


آیا مصوبه شورای تامین رودبار به معنی برقراری وضعیت فوق العاده در ورودی گیلان برای حضور گردشگران است؟
حال که شورای تامین شهرستان‌ رودبار به عنوان ساختار تصمیم گیری امنیتی اجازه ایجاد رویه مستقل دارد چرا این موضوع فقط شامل حال گردشگران مینی بوس سوار می‌شود و چرا تردد با نیسان وانت و خودروهای شاسی بلند و سواری مشکلی ندارد؟


تاکنون هیچ پاسخی برای این پرسش‌ها بدست نیاورده ایم.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان