پنجشنبه, 28 تیر 1403
پنجشنبه, 28 تیر 1403

به گزارش حکایت گیلان | سعید لزرجانی: اولین جشنواره شکرانه برداشت چای در منطقه مریم دشت، توسط شهرداری و شورای شهر واجارگاه گیلان برگزار شد.

این مراسم با حضور استاندار گیلان، رئیس سازمان چای ایران و با استقبال حدود ۵ هزار نفر از مردم در زمین ورزشی واجارگاه رودسر برگزار شد.

حکایت‌ گیلان | جشنواره شکرانه برداشت چای در واجارگاه و تاریخچه‌ای‌ که مغفول ماند

در این جشنواره اسدالله عباسی استاندار گیلان از حمایت جدی دولت از چایکاران و افزایش ۵۵ درصدی بهای برگ سبز چای گفت، اما این در حالی است که پول چای (برداشت مرحله اول) هنوز به‌طور کامل به چایکاران پرداخت نشده است.

در سال 85 نیز جشنواره‌ای با عنوان جشنواره چای از طرف بانک پارسیان با مدیریت عبدالله طالبی در همین مکان برگزار گردید و در جشنواره دوم که از طرف شهرداری برگزار گردید، می‌بایست تمرکز بیشتری بر تاریخ و فلسفه کاشت و برداشت چای، احداث اولین کارخانه چای منطقه در واجارگاه و جایگاه و مقام تولید چای واجارگاه در منطقه می‌شد .

به نظر می‌رسد فرقی که این نمونه از جشنواره‌ها با دیگر مراسم و همایش‌ها دارد این است که فرصتی برای بررسی و پرداختن به ابعاد فرهنگی وتاریخی وبومی آن منطقه محسوب می‌شوند، که باید قدر دانست و فرصت را به غنیمت گرفت ونهایت بهره‌مندی را از این جشنواره‌ها در معرفی تاریخ و فرهنگ آن شهر برد.

و کاش در کنار اقدامات انجام شده، از تاریخچه کشت چای واجارگاه در جشنواره‌ای که با عنوان چای در واجارگاه بوده سخنی گفته می‌شد.

حکایت‌ گیلان | جشنواره شکرانه برداشت چای در واجارگاه و تاریخچه‌ای‌ که مغفول ماند

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان