پنجشنبه, 04 مرداد 1403
پنجشنبه, 04 مرداد 1403
گفتگوی فعالان محیط زیستی با حکایت گیلان؛

کارخانه کمپوست رودسر؛ نمادی از بی تدبیری و زنگ خطری برای سلامت شهروندان رودسر

۱۴۰۲/۰۴/۰۳ ۱۰:۱۵ چاپ

اختصاصی حکایت گیلان | ابوالفضل رضائی: گیلان بیش از آنکه از ظرفیت سرسبزی و طبیعت خدادادی منحصر به فرد برای توسعه و سرمایه‌گذاری بهره برداری نماید سالها فریب این چهره زیبا را خورده است. از سویی دیگر علیرغم برخورداری از منابع انسانی بالقوه و کارآمد در استان، طرح ریزی و مباحث زیرساخت و توسعه ای بهره‌گیری کافی از آن مشاهده نشده است.

بی تردید یکی از ابر چالش های که با آن مواجه است بحران پسماند و مشکلات و مصایب آن بوده که در صورت بی توجهی و عدم سرمایه‌گذاری کلان رفته رفته تبدیل به یک بحران اجتماعی و امنیتی فراگیر خواهد شد.


در این گزارش به بررسی کارخانه کمپوست رودسر طراحی و برای مدیریت زباله خواهیم پرداخت، در این بخش به موقعیت کارخانه و قابلیت مورد نظر می‌پردازیم؛ کارخانه کمپوست رودسر به مساحت چهار هکتار و با زیربنای ۵ هزار متر مربع و ظرفیت ۲۵۰تن در روز برای زباله ۱۷ شهرداری شهر های گیلان و با کلنگ زنی در سال ۸۴آغاز گردید.
این کارخانه  در سال ۹۱ با ظرفیت ۵۰ تن زباله این شهرستان بهره برداری رسید و بعد از شش ماه کارکرد زباله املش هم به آن افزوده شد که در مجموع به تناژ ۹۰ تن رسید، سپس در سال ۹۲ به دلیل اورهال کردن یا رفع نقض فنی کارخانه از سوی تراکتورسازی تبریز شرکت سازنده آن، به صورت موقت تعطیل و بعد از وقفه ای دو ساله دوباره راه اندازی گردید.در ادامه به دلیل نقص های فنی خط اجرایی در سال ۹۸ مجددا تعطیل شد!

همانطور که اشاره رفت در این سالها کارخانه کمپوست رودسر به جایی اینکه دستگیر رفع مشکلات زباله منطقه و برنامه ریزی اهداف پیشینی در نظر گرفته شده باشد؛ خود موجب افزایش مشکلات و چالش های اجتماعی و حتی تنش های مدیران مدخل بر آن بوده است. در این زمینه با سه مدیر عامل تشکل‌های مردم نهاد محیط زیستی و اجتماعی به گفتگو نشسته ایم.

چنین پروژه‌ای از اساس قابلیت اجرا نداشته است

فرشید کریمی در گفتگو با خبرنگار حکایت گیلان گفت: یکی از مهمترین مصائب مدیریتی کشور سیاست زدگی تصمیمات است که متاسفانه نقش بسیار پررنگی در ناکارآمدی اقدامات اجرایی داشته است. آسیب شناسی حوزه اجرا در نظام تصمیم گیری گویای این امر است که عموماً مشکلات و بحران ها در راستای اهداف خاص سیاسی مورد پیگیری قرار می گیرد و مستوجب تصمیمات عجولانه و غیر کارشناسی می‌شود.

مدیرعامل انجمن محیط زیستی آوای تورنگ گیلان گفت: کارخانه کمپوست رودسر مصداق خشتی بود که از پای بست به صورت نادرست گذاشته شد.
اصولاً یکی از مهمترین معیارهای ضروری در استقرار صنایع و پروژه های اینچنینی بحث مکان‌یابی آنهاست که آن هم در چارچوب ارزیابی محیط زیستی مورد بررسی و کنکاش قرار می گیرد تا با پیش بینی پیامدهای ناشی از اجرای آن، تصمیمات لازم گرفته شود. لذا شواهد نشان می‌دهد برای چنین پروژه‌ای از اساس قابلیت اجرا نداشته است و ناشی از رانت و فشار های سیاسی بوده و به همین دلیل کارخانه کمپوست زیر صدها تن پسماند در حال مدفون شدن است .
این فعال محیط زیستی در ادامه بیان داشت: یکی از مهمترین اشکالاتی که به کارخانه کمپوست رودسر وارد است عدم تعیین مکان مناسب برای مدیریت ریجکت بوده و از آنجایی که عموماً قریب به ۳۰درصد پسماندهای ورودی به سالن پردازش به ریجکت تبدیل می‌شود و در حال حاضر که کارخانه غیرفعال است بیش از ۲۵۰ هزار تن پسماند در محوطه کارخانه دپو شده است و دپو غیر بهداشتی این حجم از زباله سلامت شهروندان و محیط زیست را تهدید می کند.

شاهد سرایت انواع بیماریهای پوستی کشاورزان مناطق اطراف هستیم

از سوی دیگر یکی از مهمترین عوامل آلاینده ی منابع آبی در استان گیلان ، شیرابه‌ زباله هایی هستند که به صورت بلاتکلیف در طبیعت رها می شوند.

 

مریم پی سپار مدیرعامل موسسه محیط زیستی قدم های سپید در گفتگو با خبرنگار حکایت گیلان گفت: بارش سالیانه باران در استان گیلان بیش از هزار و دویست میلیمتر است و در اثر بارش شدید باران و بالا بودن سطح آب های زیرزمینی ، شیرابه‌های حاصل از تجزیه، دفع و دپوی زباله به راحتی وارد شبکه های زهکشی و زمین های کشاورزی اطراف شده و از این طریق به سایر محیط های آبی و خاکی انتقال داده شده و علاوه بر بر آلودگی این محیط ها ، سبب آلودگی زیرزمینی می گردد و اثرات تخریبی پسابها در آبهای جاری و سفره آب های زیرزمینی بسیار شدیدتر خواهد بود.

این فعال زیست محیطی در پایان اظهار داشت: با توجه به قرارگیری کارخانه کمپوست رودسر در کنار مزارع و زمین های کشاورزی و نفوذ شیرابه‌های حاصل از زباله و به دلیل نبود برنامه منظم برای تصفیه شیرابه و جمع آوری پسماند و دپوی هزاران تن زباله در این کارخانه علاوه بر آلودگی مزارع کشاورزی اطراف شاهد سرایت انواع بیماریهای پوستی کشاورزان مناطق اطراف هستیم و در ادامه این روند با نفوذ شیرابه به چاهها و منابع آب سطحی و زیرزمینی نیز انسانها و سایر جانداران و آبزیان در معرض تهدید انواع آلودگی‌های شیمیایی، میکروبی و انگلی قرار می گیرند.

کمپوست رودسر به جای اشتغال به مرکز کانونی بحران اجتماعی و خطر سلامت غذایی تبدیل شده است

هاجر صمدی مدیرعامل کانون طلایه داران توسعه و سازندگی خزر نیز در این گفتگو  ضمن "بحرانی خواندن وضعیت پسماند گیلان و به طور ویژه وضعیت کارخانه کمپوست رودسر فاجعه آمیز خواند " و تصریح کرد: یکی از زیرساخت های اصلی حق حیات که امروزه از مصادیق حقوق بشر محسوب می‌شود؛ حق سلامت و بهداشت عمومی و استقرار آن لازمه زندگی اجتماعی تلقی شده و بدین ترتیب مفهوم نظام سلامت که تعیین کننده وضعیت جسمی و روانی بیماری ها و بهداشت عمومی که دربردارنده تعهدات دولت ها در حوزه درمان و بهداشتی برای آحاد جوامع بشری است از اهمیت خاصی برخوردار است.

 

سید هاجر صمدی مدیرعامل این تشکل مردم نهاد با توجه به بررسی کارخانه کمپوست و وضعیت فعلی آن گفت: کارخانه‌ای که میخواستند برای ۶۰ نفر اشتغال ایجاد نمایند و یکی از مشکلات منطقه (زباله) را رفع نمایند تبدیل به مرکز کانونی بحران اجتماعی و خطر سلامت غذایی (مکان یابی غلط کارخانه در بین مزارع و سرازیر شدن شیرابه) و بهداشتی و تهدیدکننده ۶۰هزار نفر از اهالی منطقه خواهد شد که اگر چاره ای به آن نشود! به زودی صداهای هشدار آن چنان بر رنگ و روی منطقه آشکار خواهد شد که دیگر دیر است.

همرسانی کنید:
ساماندهی محل دپو یکی و تعیین تکلیف تصفیه خانه شیرابه غیر فعال سراوان؛
آقای استاندار این کار ناتمام خود را تمام کنید

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان