یکشنبه, 24 تیر 1403
یکشنبه, 24 تیر 1403

به گزارش حکایت گیلان | ساعاتی پس از این‌که کرملین رهبر گروه مزدور واگنر را به شورش مسلحانه متهم کرد، یوگنی پریگوژین، موسس و رهبر این گروه روسی، در روز شنبه گفت جنگ‌جویان واگنر از مرز اوکراین به روسیه عبور کرده‌ و آماده‌اند تا «آخر راه» مبارزه علیه ارتش مسکو پیش بروند.

 
در این شرایط، به نوشته خبرگزاری رویترز، از آن‌جایی که به نظر می‌رسید درگیری طولانی مدت بین پریگوژین و فرماندهان ارشد نظامی کرملین به اوج خود رسیده، سرویس امنیتی FSB روسیه یک پرونده جنایی علیه او باز کرده است. این سازمان از نیروهای شرکت نظامی خصوصی واگنر خواسته تا دستورات او را نادیده گرفته و او را دستگیر کنند.

رئیس گروه مزدوران واگنر ادعا می کند که نیروهایش کنترل تمام سایت های نظامی روستوف-آن-دون روسیه  را به دست گرفته اند.

به گزارش رویترز، یوگنی پریگوژین در یک پیام ویدئویی جدید می‌گوید که تمام سایت‌های نظامی در شهر روستوف-آن-دون روسیه تحت کنترل گروه مزدور واگنر است.

رئیس واگنر همچنین در این ویدئو که در تلگرام منتشر شده است، می گوید که او و افرادش در مقر نظامی منطقه جنوبی در روستوف-آن-دون هستند.

پریگوژین می‌گوید که این مانعی برای  «عملیات نظامی ویژه» روسیه در اوکراین نیست.

 پریگوژین، که زمانی متحد پوتین بود، در ماه‌های اخیر درگیری شدید فزاینده‌ای با مسکو داشته است. اوایل روز جمعه، به نظر می‌رسید که او از مرزهای جدیدی عبور کرده و گفت که منطق کرملین برای حمله به اوکراین، که آن را «عملیات نظامی ویژه» می‌نامد، بر اساس دروغ‌های مقامات ارشد ارتش در حال انجام است.

واگنر در ماه گذشته عملیات تصرف باخموت اوکراین را برعهده داشت، که بزرگ‌ترین پیروزی روسیه در 10 ماه گذشته بوده است. پریگوژین از موفقیت خود در میدان جنگ برای انتقاد از رهبری وزارت دفاع استفاده کرده است. او ماه‌ها آشکارا وزیر دفاع سرگئی شویگو و ژنرال ارشد روسیه، والری گراسیموف را به بی‌کفایتی متهم کرده است.

هم‌چنین سپهبد ارتش ولادیمیر آلکسیف درخواستی ویدیویی صادر کرد که در آن از پریگوژین خواست تا در اقدامات خود تجدید نظر کند. وی گفت: «تنها رئیس جمهور حق تعیین رهبری عالی نیروهای مسلح را دارد و شما در صدد تعدی به اختیارات او هستید.»

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان