شنبه, 26 خرداد 1403
شنبه, 26 خرداد 1403

اختصاصی حکایت گیلانمینا زمانی:  دسترسی به آب آشامیدنی سالم در یک کشور یکی از شاخص های توسعه آن در جهان محسوب می شود.

در کشور ما طبق آخرین نتایج طرح آمارگیری ویژگی های زیست محیطی خانوارهای شهری، اگرچه حدود ۹۷ درصد مناطق شهری تحت پوشش شبکه آبیاری قرار دارند، اما این به معنای بهره مندی از آب سالم و پایدار نمی باشد و در بسیاری از نقاط کشور، خصوصاً مناطق جنوبی پس از چهل سال علیرغم وعده و وعیدها، مردم همچنان با بحران آب روبرویند. اما این تنها مشکل مناطق جنوبی و مرکزی کشور نیست. در سال‌های اخیر گزارش های بسیاری از استانهای شمالی کشور مبنی بر قطعی مکرر یا آلودگی آبهای لوله کشی دیده می شود.
استان گیلان نیز از این قاعده مستثنا نیست. علیرغم بارش های فراوان نسبت به دیگر مناطق کشور و جلگه ای بودن استان، معضل افت فشار و آلودگی در مناطق مختلف گزارش شده است.

آنچه که امروز به عنوان نمونه کوچک از این بحران با آن می پردازیم، روستایی از توابع بخش مرکزی رشت میباشد که با نام پیله داربن شناخته شده و در سه کیلومتری جاده پیربازار قرار دارد. در گیلان، این روستا همواره به عنوان نمادی از غیرت گیلانیان به دلیل مقابله با نیروهای متجاوز روس که در تاریخ 23 خرداد سال 1184 خورشیدی اتفاق افتاد، شناخته می شود.
جمعیت این روستا در آخرین سرشماری سال 1395، هزار و صد و چهل نفر عنوان شد.
از زمان لوله کشی آب شهری در این منطقه،گمان ها به سمت حل شدن مشکلاتی همانند آلودگی آب، کاهش مشکلات و بیماری های گوارشی ناشی از مصرف آب چاه ها، فشار آب و… رفت که موجبات آسودگی خاطر اهالی را فراهم آورد. اما پس از گذشت مدتی از لوله کشی آب شهری،مشکلات گذشته بار دیگر آغاز شد و نارضایتی اهالی را از کیفیت آب منطقه در پی داشت و تاکنون علیرغم وعده های مسئولان مبنی بر حل آن، مشکلات مذکور همچنان ادامه دارد.
برای پیگیری این موضوع به سراغ دو تن از مسئولان مربوطه، یعنی دهیاری روستای پیله داربن و مدیر آب و فاضلاب شهرستان رشت رفتیم.

مجتمع آبرسانی پیله داربن ظرفیت آب دهی به این همه روستا را ندارد


 سلمان باقری دهیار روستای پیله داربن در گفتگو با خبرنگار حکایت گیلان در تشریح ظرفیت منبع آب منطقه گفت:حجم مخزن زمینی مجتمع آبرسانی پیله داربن ۵۰۰ متر مکعب و نزدیک به ۳۰۰ هزار لیتر آب ظرفیت دارد.
این مجتمع در حال حاضر بجز روستای پیله داربن به ۵ روستای دیگر،از قبیل روستاهای کماکل ،منگوده،گالش خیل و مبارک آباد و اسلام آباد آب رسانی میکند و اخیرا به مجتمع آبرسانی شهر پیربازار هم کمک رسانی می شود.
 باقری در خصوص علت قطعی مکرر آب درفصول بهار و تابستان گفت:یکی از دلایل قطعی این است که مجتمع آبرسانی با برق کار میکند و وابسته به مشکل قطعی برق در تابستان می باشد. و همچنین این مجتمع دارای تاسیسات است و با خراب شدن هر قطعه با معضل قطعی آب درگیر هستیم.
وی درباره علت کم فشاری آب نیز گفت: این مجتمع آبرسانی ظرفیت آب دهی به این همه روستا را ندارد و حدود دو ماه قبل آبفای رشت اقدام به آب دهی به ۲۲۰ خانوار که پیش تر از آب شهر برخوردار بودند و یک شاخه آب به این ۲۲۰ خانوار دادند که با پیگیری بنده و نارضایتی مردم روستا سریعا این شبکه قطع شد. و دیگر دلیل هم میتواند لوله های فرسوده و رسوب زده باشد.

آبدار نیست، چون حقوق نمی‌دهند! |  مجوز حفاری به آبفا  توسط شهرداری داده نمی شود
دهیار روستای پیله داربن درپاسخ به سوال خبرنگار مبنی بر آلودگی آب روستا اینگونه بیان کرد: علت اول آلودگی،عدم وجود شیر تخلیه در انتهای هر کوچه می باشد و علت دوم متاسفانه عدم شست و شوی مخزن زمینی طی ۳ سال اخیر و تحمع ماسه و گل و لای درون مخزن می باشد.
علت سوم هم اینکه طبق اظهارت آبفا باید هر ۲۴ ساعت یکبار به مجتمع، کلرآب ضد عفونی اضافه کنند ولی به دلیل نبود آبدار، ۲ ماه است که کلر زده نشده و هیچ آبداری قبول نمی کند که بدون حقوق و دستمزد کار کند!

باقری در پایان اظهار داشت: برای توسعه و بهروری بیشتر از دیدگاه من یا باید یک چاه عمیق دیگر در ۲۰۰ متری چاه پیله داربن حفر شود که بتواند به این مجتمع کمک رسانی کند و یا باید ابفای رشت از رشت به این مجتمع آبرسانی کند که رئیس ابفا اظهار دارند چند سال است قرار از میدان قلی پور به بلوار گیلان لوله گذاری شود و از بلوار گیلان به این مجتمع آبرسانی کنند، ولی مجوز حفاری به این سازمان توسط شهرداری داده نمی شود.

در این راستا علاوه بر گفتگو با دهیار، به گفتگویی با محمود امیری، مدیر آب و فاضلاب شهرستان رشت پرداختیم.
مدیر آبفا در این گفتگو به خبرنگار حکایت گیلان گفت:مجتمع پیله دار بودن در سال ۱۳۹۰ در مدار بهره‌برداری قرار گرفت.در ابتدای طرح این مجتمع جهت آبرسانی به روستای پیله داربن منگوده و کماکل با یک حلقه چاه و یک مخزن زمینی ۵۰۰ متر مکعبی طراحی و اجرا شده بود و بعد از چندین سال روستاهای مبارک آباد رجب آباد هم به مجتمع مسکونی اضافه شدند با توجه به افزایش تعداد روستای بهره مند آبفار سابق علاوه بر چاه موجود نسبت به حفر و تجهیز یک حلقه چاه دیگر به صورت مشترک با پیربازار اقدام نمود.با حفر یک حلقه چاه جدید مشکل کم آبی روستا های مورد نظر رفع گردید.

در آینده  مجتمع پیله داربن و پیربازار از آب تصفیه خانه بزرگ گیلان بهره مند خواهد شد!

وی در خصوص تعداد مشترکین اظهار کرد: این مجتمع در حال حاضر با شبکه اول و ۷۳ کیلومتر ۱۷۰۰ مشترک را تحت پوشش قرار داده است.
آقای امیری در ارتباط با مشکل کم آبی روستاهای اطراف در فصول بهار و تابستان گفت: افزایش جمعیت در سال های اخیر، استفاده غیرمجاز از آب شرب جهت آبیاری باغ ها و شالی های موجود در این فصول و نیز کاهش سطح آب های زیرزمینی از عمده دلایل افت فشار آب می باشد.
وی همچنین افزود: پس از ادغام شرکت‌های آبفار و آبفا، این امور زمان شستشوی مخازن،تعویض پمپ چاه و به روز رسانی سیستم گند زدایی، نسبت به اصلاح و توسعه بیش از ۳۰۰۰ متر شبکه آب اقدام نموده است. همچنین این امور در نظر دارد نسبت به حفر یک حلقه چاه عمیق اقدام نماید.
مدیر آب و فاضلاب شهرستان رشت در پایان اظهار داشت: در حال حاضر با پیگیری‌های انجام شده ۴۰۰ متر لوله گذاری از میدان قلی پور توحید انجام شده است که در صورت تکمیل طرح، مجتمع پیله داربن و پیربازار از آب تصفیه خانه بزرگ گیلان بهره مند خواهد شد.


مدت زیادی است که مردم این روستا ها چشم به راه عملی شدن وعده های مسئولان این حوزه می باشند و هر بار نیز مشکل به صورت موقتی حل شده و مجدداً به جای خود باز می گردد. باید دید که این بار به صورت اساسی معضل همیشگی مردم در رشت و خصوصاً روستاهای اطراف برطرف خواهد شد؟ جواب این پرسش فعلا با اعتبارات کنونی و وعده های بی سرانجام قبلی، کمی بعید به نظر می‌رسد! 

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان