پنجشنبه, 03 اسفند 1402
پنجشنبه, 03 اسفند 1402

حکایت گیلان | از آنجا که یک‌سری از نیروهای سیاسی بحث کاندیداتوری سیدحسن آقای خمینی را مطرح کرده‌اند و معتقدند او این موقعیت سیاسی و اجتماعی را دارد تا به‌عنوان نامزد انتخاباتی مطرح شود، این نگرانی برای کیهان و دوستانش ایجاد شده که مبادا این اتفاق بیفتد.

به نقل از شرق : فیض‌الله عرب‌سرخی در گفت‌وگویی درباره هجمه‌های اخیر به یادگار امام گفت: یک جریان افراطی در کشور برنامه‌ریزی کرده‌اند تا تمام نهادهای انتخاباتی را به هر قیمتی در اختیار بگیرند و برای رسیدن به این هدف نیز اگر لازم باشد فضایی را به وجود می‌آورند تا مردم کمتر شرکت کنند و یک‌دستی لازم به وجود آید؛ بنابراین این جریان هر ترفندی را که لازم باشد، به کار می‌بندد تا به این هدف برسد.

وی افزود: از آنجا که یک‌سری از نیروهای سیاسی بحث کاندیداتوری سیدحسن آقای خمینی را مطرح کرده‌اند و معتقدند او این موقعیت سیاسی و اجتماعی را دارد تا به‌عنوان نامزد انتخاباتی مطرح شود، این نگرانی برای کیهان و دوستانش ایجاد شده که مبادا این اتفاق بیفتد.

اگر حسن آقای خمینی حضور پیدا کند، ردصلاحیتش حتما مثل آقای هاشمی اقدام پرهزینه‌ای است و حضور ایشان نیز ممکن است دامنه مشارکت مردم را بالا ببرد. همچنین این اتفاق می‌تواند رغبت به فعالیت را در میان نیروهای سیاسی افزایش دهد. این فعال سیاسی اصلاح‌طلب ادامه داد: بنابراین حضور سیدحسن خمینی در انتخابات می‌تواند تمام معادلات جریان افراطی را برهم بزند؛ از‌این‌رو به نظرم عصبانیت کیهان و دوستانش و پرخاش‌هایی که این‌روزها به نوه امام می‌شود، از این زاویه است؛

وگرنه اگر موضوع به سوابق اجرائی مربوط باشد، مگر آقای صادق لاریجانی که به ریاست قوه قضائیه رسید، سابقه‌ای اجرائی داشت؟ ایشان تا آن مقطع یک روز هم کار اجرائی نکرده بود؛ اما رئیس قوه قضائیه شدند. وی گفت: فکر نمی‌کنم کسی از این موضوع انتقاد کرد که چرا آقای لاریجانی برای ریاست قوه قضائیه سوابق اجرائی نداشت. درباره بسیاری اشخاص دیگر نیز همین مسئله مصداق دارد؛ بنابراین به‌هیچ‌وجه بحث صلاحیت سیدحسن آقای خمینی مطرح نیست؛ مسئله اصلی نگرانی از برهم‌خوردن معادلاتی است که جریان افراطی برای خود تعریف کرده است.

عرب‌سرخی بیان کرد: به‌هرحال یک سوی گرم‌شدن تنور انتخابات منوط به حضور چهره‌هایی است که می‌توانند به این روند کمک کنند. وقتی همه چهره‌های شاخص یک جریان رد‌صلاحیت می‌شوند، چهره‌های درجه دوم در این زمینه توانمندی کمتری دارند. بنابراین حضور چهره‌هایی مانند سیدحسن خمینی به دلیل اینکه دارای پایگاه اجتماعی و ریشه و سابقه مشخصی هستند، برای بسیاری مردم ملاک قرار می‌گیرد و می‌تواند مؤثر باشد.

شکی نیست که ایشان می‌تواند به افزایش مشارکت انتخابات کمک کند. این فعال سیاسی اصلاح‌طلب افزود: نباید تردید کرد که سیدحسن آقای خمینی می‌تواند چنین اثری در انتخابات آتی بگذارد؛ هرچند من هیچ اطلاعی از اینکه ایشان بنا دارد در انتخابات حضور پیدا کند، ندارم و این حرف‌ها به آن معنا نیست که ایشان حتما کاندیدا خواهد شد؛ اما نه‌فقط حضور ایشان، بلکه حضور هرکدام از بزرگانی که دارای موقعیت‌های جدی اجتماعی هستند، در‌صورتی‌که شورای نگهبان تصمیم به بسط مشارکت مردم بگیرد، مؤثر است.

وی بیان کرد: اگر هدف شورای نگهبان افزایش مشارکت مردم در انتخابات باشد، یکی از راه‌هایش این است که چهره‌های ممتاز، بزرگ و شناخته‌شده در صحنه حضور پیدا کنند. ‌عرب‌سرخی در پاسخ به این سؤال که چرا بیت حضرت امام همواره مورد هجمه قرار می‌گیرد، گفت: باید توجه داشت که چهره‌های نزدیک به امام همگی با چنین سرنوشتی مواجه شده‌اند؛ از شخصیتی مانند آقای هاشمی‌رفسنجانی در نظر بگیرید تا چهره‌های حوزوی مانند مرحوم آیت‌الله موسوی‌اردبیلی و آیت‌الله یوسف صانعی و چهره‌های سیاسی مانند آقایان خاتمی، خوئینی‌ها و‌... و در میان غیر روحانیون نیز اشخاصی نظیر آقای بهزاد نبوی و... امروز در وضعیتی مشابه هستند.

وی افزود: طبیعی است وقتی تمام چهره‌های سیاسی و خط‌امامی که بیشتر به‌عنوان اصلاح‌طلب شناخته می‌شوند، در چنین وضعیتی قرار می‌گیرند، بیت امام نیز از این قاعده مستثنا نیست و در مسیر هجمه و تهمت قرار می‌گیرد.‌ او در پایان در پاسخ به این سؤال که جریان اصلاح‌طلب باید برای تداوم مسیر خود با وجود تعارض دیدگاه‌ها چه اقداماتی انجام دهد، گفت: به نظرم جریان اصلاح‌طلبی باید همه تلاش خود را از یک سو روی دفاع از حقوق مردم و از سوی دیگر برای اصلاح و حفظ میراث امام به کار گیرد.

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان