دوشنبه, 28 خرداد 1403
دوشنبه, 28 خرداد 1403
این همه اختیار برای صداوسیما کم بود؛

با دور زدن مجلس تبلیغات فضای مجازی را هم می خواهد!

۱۴۰۲/۰۳/۲۷ ۱۹:۴۶ چاپ

حکایت گیلان | سازمان صداوسیما با رایزنی در دبیرخانه شورای انقلاب فرهنگی، بدون حضور نمایندگان مجلس و دولت، و بدون توصیف و تشریح «صوت و تصویر فراگیر» و حتی بدون نام بردن از «ساترا» مسئولیت‌های جدیدی برای خود تدارک دیده تا در صورت تصویب در صحن شورای عالی انقلاب فرهنگی، بدون داشتن قانون مصوب، مسئولیت‌های «ساترا» را قانونی جلوه دهد! 

در حالی که ساترا بدون داشتن قانون مصوب، همواره دنبال تصویب قانونی برای تقویت ابعاد قانونی و نظارتی خود است، سازمان صداوسیما در حرکتی عجیب، دست به دامن شورای عالی انقلاب فرهنگی شد.

 

به گزارش عصرخبر، در حالی که موضوع صوت و تصویر فراگیر در فضای مجازی، در حیطه اختیارات و وظایف شورای عالی فضای مجازی است و صداوسیما تا کنون نتوانسته در قوانین کشور، جایی برای سازمان جنجالی «ساترا» باز کند و به اعتقاد برخی از نمایندگان مجلس، یک نهاد غیر قانونی تلقی می‌شود، متن پیش‌نویس مصوبه‌ای عجیب در دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی، حکایت از حرکت جدید صداوسیما برای دور زدن قانون دارد. 

سازمان صداوسیما با رایزنی در دبیرخانه شورای انقلاب فرهنگی، بدون حضور نمایندگان مجلس و دولت، و بدون توصیف و تشریح «صوت و تصویر فراگیر» و حتی بدون نام بردن از «ساترا» مسئولیت‌های جدیدی برای خود تدارک دیده تا در صورت تصویب در صحن شورای عالی انقلاب فرهنگی، بدون داشتن قانون مصوب، مسئولیت‌های «ساترا» را قانونی جلوه دهد! 

در این پیش‌نویس که ظاهرا دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی آن را فقط و فقط برای صداوسیما و مشکل «شبکه نمایش خانگی» آماده کرده، صداوسیما در موضوع تبلیغات نیز وزارت ارشاد و قانون رسمی کشور را دور زده و خود را مسئول تبلیغات در فضای مجازی دانسته است! بدون اینکه شرح بدهد منظور از فضای مجازی چیست؟ آیا تبلیغات در اینستاگرام هم با مسئولیت صداوسیما خواهد بود یا صداوسیما فقط دنبال چند مصداق درشت مانند شبکه نمایش خانگی و سایت‌های کاربرمحور مانند دیجی‌کالا و دیوار و ...است؟  

نکته جالب‌تر این پیشنویس اینکه علیرغم عدم تعریف و توصیف درست «صوت و تصویر فراگیر» قرار است ضوابط و سیاست‌های مربوط به هر بخش تا سه ماه دیگر آماده شود! در حالی که در بند اول این پیش‌نویس، به رسانه‌ها اشاره شده که سالهاست مطابق قانون مطبوعات و هیات نظارت بر مطبوعات، فعالیت و نظارت با کمترین مشکل در حال انجام است! 

 

همچنین در اقدامی جالب توجه، مسئولیت حل اختلافات صداوسیما و وزارت ارشاد در این پیش‌نویس با دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی است! 

 

باید منتظر ماند و دید این پیش‌نویس عجیب و ناقص، با فشار صداوسیما در صحن علنی مصوب می‌شود و یا دولت و نمایندگان مجلس و همچنین اعضای فرهیخته شورای عالی انقلاب فرهنگی با این هدیه ویژه دبیرخانه شورای انقلاب فرهنگی و دبیر محترمش به صداوسیما مخالفت می‌کنند و آن را از مجاری قانونی پیگیری خواهند کرد؟ا

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان