پنجشنبه, 28 تیر 1403
پنجشنبه, 28 تیر 1403
پیش بینی هواشناسی و هشدار به کشاورزان:

سه روز بارانی در انتظار گیلانی ها است

۱۴۰۲/۰۳/۱۵ ۰۸:۵۸ چاپ

به گزارش حکایت گیلان | مدیرکل هواشناسی گیلان با اشاره به وضعیت آب‌وهوای استان گیلان در روزهای آینده گفت: طبق پیش‌بینی نقشه‌های هواشناسی، آب‌وهوای استان گیلان از عصر سه‌شنبه تا عصر پنج‌شنبه، ناپایدار و بارانی پیش‌بینی می‌شود.

محمد دادرس امروز در گفت‌وگو با خبرگزاری  فارس  با اشاره به وضعیت آب‌وهوای استان گیلان در روزهای آینده اظهار کرد: براساس پیش‌بینی نقشه‌های هواشناسی، از عصر سه‌شنبه تا عصر پنج‌شنبه شرایط برای افزایش ابر، بارندگی، رگبار، رعدوبرق، وزش باد و تگرگ در گیلان فراهم می‌شود. 

وی با اشاره به اینکه بارش‌های رگباری در ارتفاعات و دامنه‌ها، شدید پیش‌بینی می‌شود، افزود: دمای هوای اکثر مناطق استان گیلان در این مدت بین ۶ تا ۱۰ درجه سلسیوس کاهش پیدا می‌کند. 

مدیرکل هواشناسی گیلان با اشاره به اینکه در مناطق جلگه‌ای و ساحلی، پدیده مه و کاهش دید افقی پیش‌بینی می‌شود، گفت: مردم و مسافران هنگام ترددهای جاده‌ای در محورهای کوهستانی و ارتفاعات، احتیاط لازم را به عمل آورند و در این ایام، کوهنوردی و جابه‌جایی عشایر کوچ‌رو نیز با احتیاط انجام شود. 

دادرس با اشاره به پیش‌بینی وقوع بارش‌های رگباری در گیلان بیان کرد: مسؤولان مربوطه تمهیدات لازم را جهت جلوگیری از مشکلات احتمالی مانند آب‌گرفتگی معابر، آسیب به سازه‌ها، لغزندگی سطح جاده‌ها، سیلاب، بالاآمدن ناگهانی آب رودخانه‌ها، رانش و لغزش زمین، تگرگ و صاعقه به‌عمل‌آورند. 

وی با بیان اینکه کشاورزان نیز باید تمهیدات لازم را جهت جلوگیری از خسارت احتمالی انجام دهند، افزود: باغداران، کشاورزان و گلخانه‌داران باید اقدام حفاظتی را انجام داده و هنگام وقوع رعدوبرق از حضور در فضاهای باز و ارتفاعات خودداری کنند. 

مدیرکل هواشناسی گیلان با بیان اینکه دریا در این مدت مواج و برای فعالیت‌های دریایی مناسب نیست، تصریح کرد: با توجه به شرایط خاص فصل بهار، احتمال بالاآمدن آب رودخانه‌ها و آبگرفتگی معابر در این ایام دور از انتظار نیست، بنابراین مردم و مسافران از استقرار و برپایی چادرهای مسافرتی در ارتفاعات و رودخانه‌ها خودداری کنند. 

دادرس با تأکید بر اینکه مسؤولان نیز اقدامات لازم را جهت مقابله با حوادث احتمالی به عمل بیاورند، گفت: بخش‌های مختلف اجرایی استان نظیر، مدیریت بحران، مدیریت منابع طبیعی و جهاد کشاورزی، فرودگاه، سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای، سازمان بنادر و دریانوردی، مدیریت حمل‌ونقل، پلیس‌راه و راهور، فرمانداری‌ها و شهرداری‌ها، مدیریت منابع آب و برق، سازمان آتش‌نشانی با توجه به اطلاعیه صادره، تمهیدات لازم را به عمل آوردند. 

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان