یکشنبه, 27 خرداد 1403
یکشنبه, 27 خرداد 1403

اختصاصی حکایت گیلان | سامان بدر: مساله ممنوعیت گذاشتن کراوات در  اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران حواشی و بحث‌های مختلفی را ایجاد کرده که اظهارات سخنگوی ستاد امر به معروف درباره ممنوعیت کراوات در ادارات دولتی و برای کارمندان به آن دامن زده است. کراوات پوشش مرسوم در بسیاری از کشورها از جمله کشورهای اسلامی است و در مورد آن آیه و حدیثی نیز وجود ندارد که ممنوعیتی برای آن در نظر گرفته شده باشد. حداقل در مورد حجاب زنان یک آیه وجود دارد که بسیاری از مفسران اسلامی بر آن تاکید دارند ، ولی کراوات موضوع متفاوتی است و بیشتر در ایران جنجالی شده است!

نظریه پرداز مخالفت با کراوات بعد انقلاب را به  ابوالحسن بنی صدر  منتسب می‌کنند که برخلاف دیگر کاندیداهای شاخص  ریاست جمهوری  دوره اول بدون کراوات در محافل حاضر می‌شود و برای آن تزهای خود را داشت. قبل از آن تمام تیم کابینه دولت موقت با کروات ظاهر می شدند و در انتخابات هم امثال احمد مدنی، صادق طباطبایی ( از اقوام بنیانگذار انقلاب)، صادق قطب زاده ، داریوش فروهر چنین بودند. بعد از آن گویی کراوات زدن یک حرکت غربی و ضد اسلامی توصیف می‌شد! جریانات چپ هم با آن کاپشن‌های انقلابی به این موضوع دامن می‌زدند!

کاری به خوبی و یا بدی کراوات و فلسفه و هویت آن نداریم. ولی یک سوال جدی همیشه مطرح بوده که اگر کراوات این چنین تقبیح نمی‌شد شاهد سیل عظیم لباس‌های بسیار عجیب و غریب‌تر غربی در کشور به ویژه در میان جوانان بودیم؟کسی که کراوات و یا پاپیون می‌زند باید در درجه اول لباس رسمی کت و شلوار بپوشد، لباسش را اتو کند، به ظاهر خود توجه کند و همین موضوع مهمی بود که نسبت به آن اینقدر بی تفاوت نباشیم. کراوات ممنوع شد، اما لباس‌های غربی به نوع دیگری متداول شد که متولیان امر واقعا ترجیح می‌دادند مردم همان لباس رسمی و کراوات را بزنند. مسئولان فرهنگی می‌توانستند رسمی پوشی و شیک را متداول کنند، و نه آن که مدام از وضعیت فرهنگی جوانان گلایه نمایند. این محدودیتهاست که کار را بدتر می‌کند و حالا مشخص نیست چرا چند وکیل که سالها کراوات زده اند باید آن را دور بیندازند. 

اگر وکلا با شلوار جین و لباس غربی حاضر می‌شدند، کمتر به آن ها ایرادی وارد می‌شد. ایرادشان ظاهرا این بود که زیادی رسمی و شیک وارد جلسه شدند و این به مذاق عده ای خوش نمی‌آید! این در نوع خود بیشتر شبیه یک کمدی است!

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان