سه شنبه, 11 مهر 1402
سه شنبه, 11 مهر 1402
در سال گذشته و در گیلان صورت گرفت؛

اهدای عضو ۳۷ شهروند مرگ مغزی شده | افزایش ۱۵ درصدی اهدای عضو

۱۴۰۲/۰۲/۱۲ ۱۶:۵۶ چاپ

به گزارش حکایت گیلان | مسئول واحد فراهم آوری اعضای پیوندی دانشگاه علوم پزشکی گیلان از اهدای عضو ۳۷ شهروند مرگ مغزی شده گیلانی در سال گذشته خبر داد.

سیامک ریماز در گفتگو با خبرنگار صدا و سیما گفت: در سال گذشته اعضای بدن ۳۷ شهروند مرگ مغزی شده گیلانی با رضایت خانواده هایشان اهدا شد که در مقایسه با سال قبل‌تر ۱۵ درصد افزایش داشت و از این تعداد، ۳۵ مورد در رشت و پیکر ۲ شهروند هم برای اهدا به تهران فرستاده شد.

وی با اشاره به پیوند ۳۰ کلیه به بیماران نیازمند در رشت در سال گذشته ، افزود: ۷ کلیه هم در این مدت با ارسال هوایی به تهران فرستاده شد.

مسئول واحد فراهم آوری اعضای پیوندی دانشگاه علوم پزشکی گیلان همچنین از ۱۳ مورد اهدای کبد در سال گذشته در رشت خبر داد و گفت: از این تعداد کبد اهدایی، ۹ مورد برای پیوند به بیمارستان بوعلی شیراز و یک مورد هم به بیمارستان امام خمینی تهران ارسال شد.

دکتر سیامک ریماز با بیان اینکه از ۳۷ شهروند مرگ مغزی شده گیلانی که اعضای بدن آن‌ها در سال گذشته اهدا شد ۲۸ مورد مرد و ۹ مورد زن بودند، افزود: ۳ بیمار مرگ مغزی شده در سال گذشته زیر ۱۵ سال سن داشتند.

دکتر سیامک ریماز با بیان اینکه شاخص اهدای عضو در گیلان (PMP) به ازای هر یک میلیون نفر در سال به صورت ایده آل ۲۵ است، افزود: گیلان با شاخص اهدای عضو ۱۵ در سال گذشته، رتبه هفتم کشور را به خود اختصاص داد.

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان