دوشنبه, 03 اردیبهشت 1403
دوشنبه, 03 اردیبهشت 1403

اختصاصی حکایت گیلان | مدیرکل سازمان اسناد و کتابخانه ملی گیلان با توجه به نگهداری بیش از ۳ میلیون برگ سند در مخزن این اداره گفت: برای نگهداری و افزایش اسناد تاریخی استان، ساختمان فعلی سازمان اسناد باید تغییر کند.

حسین بهمنش  در نشست خبری با اصحاب رسانه و خبرنگاران به مناسبت دهه گرامیداشت اسناد و میراث مکتوب به صورت ملی ابراز داشت: سازمان اسناد مسؤول نگهداری کتب، اسناد و مدارکی است که در کشور نگهداری می‌شود و هر سند دولتی که ۴۰ سال از عمرشان بگذرد باید در اختیار سازمان اسناد قرار گیرد.

وی در این نشست با اعلام این که  فرهنگ اصیل گیلان تحت تأثیر برندسازی گردشگری و خوراک قرار گرفته است خاطرنشان کرد:  این درد و دل ماست که این فرهنگ غنی و تاریخ عظیم باید احیا شود.

بهمنش با اشاره به برنامه های سازمان  برای  گرامیداشت دهه اسناد و میراث مکتوب اظهار داشت: مهرواره استانی در ۱۹ اردیبهشت همزمان با روز اسناد و کتابخانه ملی در گیلان رونمایی می‌شود. در این مهرواره مردم می‌توانند در حوزه‌های مختلف اسناد تاریخی و با ارزش خود را در یک ساز و کار مناسب در اختیار سازمان ملی و کتابخانه ملی قرار دهند.

وی  با اشاره به برگزاری ۱۲ رویداد از سرگذشت تا سرنوشت در سال جدید در سازمان اسناد گیلان بیان کرد:  نخستین برنامه ماه گذشته با حضور آقای عبداللهی برگزار شد و برنامه دوم نیز همین ماه با تمرکز روی فرهنگ و تاریخ گیلان برگزار خواهد شد.

مدیرکل سازمان اسناد و کتابخانه ملی گیلان همچنین از  به برگزاری نمایشگاه‌های تخصصی کتب مربوط به تاریخ و فرهنگ‌ گیلان  خبر داد و گفت: از دوشنبه به مدت یک هفته بیش از ۳۰۰ عنوان کتاب در حوزه تاریخ و فرهنگ گیلان که در همین استان به نگارش و تألیف در آمده برای خرید با تخفیف در نگارخانه سازمان اسناد در اختیار مردم قرار خواهیم داد.

وی با بیان اینکه طی ۶ ماه آینده با همکاری صدا و سیما شروع به برنامه سازی در حوزه تاریخ و فرهنگ گیلان خواهیم کرد، ابراز داشت:  مجموعه‌های شخصی و کتابخانه‌های در معرض تخریب استان را نیز شناسایی خواهیم کرد تا از تخریب احتمالی اسناد جلوگیری شود. خواهش ما از مردم این است که هرچیزی که احساس می‌کنند ارزشمند است، جریده روزنامه، نوار، کاست، اطلاعیه، بیانیه و هرچه مربوط به دهه‌های گذشته و ارزشمند است را در اختیار سازمان قرار دهند و ما با نام خانواده شخص آن را مرمت کرده و در مخزن سازمان نگهداری می‌کنیم تا هم خود شخص هر زمان بخواهد و هم سایرین تا ابد بتوانند از آن اسناد استفاده کنند.

بهمنش از خرید کتاب خطی تاریخی توسط سازمان خبر داد و گفت: اگر کسانی مایلند نسلخ خطی خود را در معرض فروش قرار دهند سازمان آمادگی آن را دارد طی فرایند ارزش گذاری آن را خریداری نماید.

مدیرکل سازمان اسناد و کتابخانه ملی گیلان با اشاره به بودجه اندک سازمان  و مشکلات مالی ابراز داشت: سازمان‌ها و مجموعه‌های فرهنگی چون درآمدزا نیستند از بودجه‌ها کمترین بهره را می‌برند،  ما در حال حاضر در مخزن اسناد سه میلیون برگ سند را نگهداری می‌کنیم و برای توسعه آن با محدودیت فضا مواجه هستیم و اگر مکانی برای بایگانی نداشته باشیم ما‌بقی اسناد را باید به تهران یا سایر استان‌ها ارسال کنیم، بنابراین مهم‌ترین مشکل ما در آینده پیش رو گسترش و توسعه مخزن است و قاعدتاََ ساختمان فعلی سازمان اسناد باید تغییر کند و خواهش ما این است تا برنامه‌ریزی استان به گونه‌ای باشد که سازمان در گیلان بتواند محیط بهتری داشته باشد.

وی با اشاره به صحبت‌های پیشین در خصوص انتقال و تجمیع سازمان اسناد در کتابخانه عمومی جدید شهر رشت بیان کرد: این درخواست در سال 97 توسط مدیریت وقت سازمان ارائه شد و توسط شورای برنامه ریزی رد شد. نظر شخصی من هم این است که یک مکان عمومی نباید به محلی دولتی تبدیل شود و این امر مشکلات خاص خود را دارد

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان