پنجشنبه, 03 اسفند 1402
پنجشنبه, 03 اسفند 1402

حکایت گیلان | اعلام وضعیت قرمز هواشناسی در استان گیلان در پی وقوع وزش باد گرم شدید در روز جمعه امیر مرادی مدیرکل مدیریت بحران استانداری گیلان در نامه به فرماندهی سپاه قدس گیلان برای کنترل آتش‌سوزی احتمالی درخواست کمک کرد.

به نقل از فارس از رشت، در طی هفته گذشته و مطابق پیش‌بینی‌های سازمان هواشناسی، استان گیلان با وزش باد به‌ویژه بادهای گرم مواجه بوده و سرعت وزش باد در تمامی شهرستان‌های گیلان بسیار قابل‌توجه بوده و بیشینه دما در سیاهکل به ۱۹.۵ درجه سانتی‌گراد رسیده بود.

با وزش باد شدید و گرم در گیلان شرایط برای ایجاد آتش‌سوزی علیرغم اقدامات صورت گرفته شرایط برای آتش‌سوزی جنگل‌ها فراهم و طبق اعلام امیر مرادی مدیرکل مدیریت بحران استانداری گیلان اغلب شهرستان‌های استان درگیر وقوع آتش در جنگل و مراتع شدند.

به گفته امیر مرادی حجم آتش‌سوزی‌ها در جنگل‌های آستارا، تالش و سیاهکل زیاد بوده و ضمناً در هرکدام از شهرستان‌های دارای جنگل سه تا چهار هکتار از اراضی جنگلی‌شان دچار حریق و با تلاش‌های صورت گرفته از ۲۰ هکتار جنگل و مراتع درگیر آتش تاکنون در ۱۶ هکتار اطفاء حریق انجام‌شده است.

محمد دادرس مدیرکل هواشناسی گیلان در روز دوشنبه از مهیا شدن شرایط برای وزش باد گرم شدید یا بسیار شدید از ظهر چهارشنبه تا جمعه در این استان خبر داده و با اعلام وضعیت قرمز شرایط را برای وقوع آتش‌سوزی در استان فراهم دانسته و از تمامی دستگاه‌های اجرایی خواست تا خود را برای مواجهه با این باد گرم آماده کنند.

در کنار احتمال وقوع آتش در جنگل‌های استان به گفته دادرس وزش باد گرم در ارتفاعات، شرایط برای کولاک و احتمال سقوط بهمن یا ریزش سنگ در مناطق مستعد وجود داشته و دریا نیز در روز جمعه نسبتاً مواج است که برای صید کیلکا نامناسب اما برای فعالیت‌های دریانوردی و صید پره بااحتیاط مناسب است.

در همین خصوص و با اعلام وضعیت قرمز هواشناسی در استان گیلان در پی وقوع وزش باد گرم شدید در روز جمعه امیر مرادی مدیرکل مدیریت بحران استانداری گیلان در نامه به فرماندهی سپاه قدس گیلان درخواست کرد، با توجه به هشدار قرمز صادرشده توسط هواشناسی استان برای روز جمعه مورخ ۹۹/۱۰/۲۶ از فرمانده عملیات سپاه استان درخواست دارم نیروهای مسلح استان در حالت آماده‌باش قرار گیرند تا زمانی که فرماندهی یگان حفاظت از جنگل‌ها درخواست کمک کرد تیم‌های بسیج، سپاه و نیروهای لشکر و تیپ به کمک سایر نیروها در اطفا آتش جنگل‌های سراسر استان مشارکت و کمک کنند .

همچنین امیر مرادی، مدیرکل مدیریت بحران استانداری گیلان در اطلاعیه‌ای از تمامی فرمانداران و بخشداران سراسر استان خواست تا با توجه به تشدید و توسعه وزش باد گرم و آسیب به تأسیسات، سازه‌های حساس و سست‌بنیان شهری و روستایی، گلخانه‌ها، تابلوها و بنرهای تبلیغاتی، سقوط اجسام از ارتفاعات به‌ویژه در کارگاه‌های ساختمانی، شکستگی و سقوط درختان، گسترش آتش‌سوزی جنگل‌ها و مراتع، کولاک و احتمال وقوع بهمن و ریزش سنگ ضمن آماده‌باش کامل، تمهیدات لازم جهت جلوگیری از خسارات احتمالی را به عمل‌آورند.

لذا با توجه به اقدامات صورت گرفته و با توجه به پیش‌بینی‌های هواشناسی و هماهنگی‌های ایجادشده بین بخشی در دستگاه‌های اجرایی، خدماتی و امدادی انتظار می‌رود از وارد آمدن خسارت‌های بیشتر به اراضی جنگلی و مراتع استان جلوگیری شود.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان