چهارشنبه, 05 اردیبهشت 1403
چهارشنبه, 05 اردیبهشت 1403

به گزارش حکایت گیلان | حمیدرضا جیهانی کارشناس اقتصادی گفت: فعلا تنش‌های سیاسی از بازار ارز دور شده است و اتفاقات، مذاکرات و خبرهای مثبت سیاسی در راستای تثبیت و روند کاهشی دلار و خالی شدن حباب اسکناس آمریکایی کمک کننده بوده است.

وی افزود: از منظر بنیادی قیمت نرخ برابری دلار یا دیگر ارزها با ریال، عددهایی که در چند ماه اخیر معامله شده نبوده است. با توجه به مدل‌های تعیین قیمت، قیمت دلار باید پایین‌تر باشد. این در حالی است که اخبار مثبت و رویکردهایی که در چند وقت اخیر رخ داده، فضای هیجانی در بازارهای مختلف به ویژه دلار آمریکا ایجاد و به صورت معکوس شکل گرفته و دلار کاهش پیدا کرده است.

این کارشناس اقتصادی با اشاره به عملکرد مرکز مبادله ارز و طلا خاطر نشان کرد:مدیریت دولت و بانک مرکزی از طریق مرکز مذکور توانسته است موضوع دلار را ساماندهی کند.

وی افزود:تغییر قوانین و مقررات دلار سهمیه‌ای نیز باعث خواهد شد تقاضاهای سفته بازانه، بازار سیاه و دلال‌هایی که از کارت ملی افراد سوء استفاده می‌کردند از بین برود.

جیهانی با اشاره به تعیین قیمت ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان روی ارز گفت:دخالت افراد ناوارد و غیرمتخصص در حوزه‌های بانکی و پولی کشور که در موضوعات اقتصادی نظریه‌پردازی می‌کنند می‌تواند منجر به سلب اعتماد صادرکنندگان برای بازگشت‌ ارزهایشان به کشور شود.وی افزود:اثرات این موضوع یک تا دوماه دیگر خود را نشان می‌دهد و شاهد خواهیم بود که عرضه دلار به بازار داخل از طریق سامانه‌های رسمی کاهش پیدا می‌کند، تقاضا تغییری نخواهد کرد و منجر به جامپ‌های احتمالی خواهد شد.

این کارشناس اقتصادی درباره پیش‌بینی قیمت دلار گفت: اگر اخبار سیاسی خاصی دوباره به بازار وارد نشود، بازار ارز فعلا در کانال ۴۰ تا ۵۰ هزار تومانی درجا می‌زند. زیرا فعلا اثرگذاری اخبار سیاسی بیشتر از موضوعات دیگر است و بازار مبادله ارز تقاضا را مدیریت می‌کند.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان