سه شنبه, 05 تیر 1403
سه شنبه, 05 تیر 1403

به گزارش حکایت گیلان | دکتر فریدون شایسته،پژوهشگر حوزه نهضت جنگل از عدم توجه مدیرکل میراث فرهنگی استان به زادگاهش «کسما صومعه سرا»  انتقاد کرد. 

در این مطلب آمده است: شهرک تاریخی کسما،تبلور وبازتاب خیزش سیاسی-اجتماعی مردم طبقه متوسط و زارعین بینوا در ادوار مشروطه وجنگل است.جایی که توانست نخستین نشریه سیاسی واجتماعی مشهور نهضت جنگل را با مدیریت میرزاحسین کسمایی،غلامحسین نویدی کسمایی و با توان مالی حاج احمد کسمایی منتشر سازد.

حالا که مدت هاست یک چهره علمی،صاحب نام و عنوان با انبوهی از تحقیقات و اکتشافات میدانی به نام جناب دکتر ولی جهانی،مدیر اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی وگردشگری استان شده است،کسمای تاریخی و مردم نجیب کسما،چه سودی برده اند و جناب مدیرکل،به این سامان چه خدمتی کرده است؟

مگر بافت های فرسوده تاریخی کسما،نمی تواند با مرمت و اندکی توجه، مورد بازدید گردشگران داخلی وخارجی گردد؟ مگر با رونق و توجه محصولات بومی منطقه،نمی توان به احیای هویت اقتصادی منطقه که در ادوار پیشین،موجب عدم وابستگی خیزشگران به بیگانگان شده بود،اقدام کرد؟
اگر  شهرستان املش وشهر لاهیجان،زادگاه و اقامتگاه جناب دکتر جهانی اهل اندیشه وقلم،می بود،باز همین سرنوشت  کسما را داشتند؟


اگر دکتر جهانی اهل فضل ودرد آشنا،نخواهد گامی برای کسمای به ناحق مظلوم بردارد،باید منتظر گام برداشتن کدام فرد و یا نهاد دولتی بود؟ این قلم،این مطلب را جهت ثبت در پاره اوراق تاریخ،نگاشته ام تا آیندگان بدانند که کسی بوده است که برای یک منطقه تاریخ ساز فراموش شده،تضرع والتماس کرده باشد.خدایا،به تو پناه می بریم و از پیشگاه و آستان ربوبی تو امید و انتظار داریم.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان