سه شنبه, 08 اسفند 1402
سه شنبه, 08 اسفند 1402
آوای سلامت

۵ خوراکی ضد استرس را بشناسید

۱۳۹۹/۱۰/۲۳ ۰۸:۵۲ چاپ

حکایت گیلان | در زندگی امروز ما استرس داشتن موضوع عجیبی نیست و بسیاری از افراد حجمی از استرس را تحمل می‌کنند، اما گاهی این استرس از حد عادی فراتر رفته و کل زندگی فرد را تحت تاثیر قرار می‌دهد، به نظر می‌رسد بهترین راه برای کنترل استرس مراجه به روانشناس ست، اما روش‌های دیگر مانند بهبود تغذیه نیز می‌تواند به عنوان راهکار مکمل در نظر گرفته شود.

به نقل از انتخاب؛ برخی خوراکی‌های خاص می‌توانند استرس شما را کنترل کرده و بهبود بخشند، اما کدام خوراکی ها؟ 

تخم مرغ

تخم مرغ‌ها به دلیل مشخصات مغذی چشمگیر اغلب به عنوان مولتی ویتامین طبیعت شناخته می‌شوند. تخم مرغ‌های کامل مملو از ویتامین‌ها، مواد معدنی، اسید‌های آمینه و آنتی اکسیدان‌های مورد نیاز برای پاسخ به استرس سالم هستند. تخم مرغ کامل به ویژه از نظر کولین غنی است. کولین نقش مهمی در سلامت مغز دارد و ممکن است در برابر استرس از شما محافظت کند.

جعفری

جعفری یک گیاه مغذی است که مملو از آنتی اکسیدان است (ترکیباتی که مولکول‌های ناپایدار به نام رادیکال‌های آزاد را خنثی می‌کنند و از استرس اکسیداتیو محافظت می‌کنند.) استرس اکسیداتیو با بسیاری از بیماری‌ها همراه است، از جمله اختلالات بهداشت روان مانند افسردگی و اضطراب. مطالعات نشان می‌دهد که یک رژیم غذایی غنی از آنتی اکسیدان می‌تواند به جلوگیری از استرس و اضطراب کمک کند. آنتی اکسیدان‌ها همچنین می‌توانند به کاهش التهاب کمک کنند، که اغلب در کسانی که استرس مزمن دارند زیاد است.

سیر

سیر سرشار از ترکیبات گوگردی است که به افزایش سطح گلوتاتیون کمک می‌کند. این آنتی اکسیدان بخشی از اولین خط دفاعی بدن شما در برابر استرس است. علاوه بر این، مطالعات حیوانی نشان می‌دهد که سیر به مبارزه با استرس و کاهش علائم اضطراب و افسردگی کمک می‌کند. هنوز هم، تحقیقات بیشتری در مورد انسان مورد نیاز است.

نخود

نخود حاوی ویتامین‌ها و مواد معدنی ضد استرس، از جمله منیزیم، پتاسیم، ویتامین‌های گروه B، روی، سلنیوم، منگنز و مس است. این حبوبات خوشمزه همچنین سرشار از ال تریپتوفان است که بدن شما برای تولید انتقال دهنده‌های عصبی تنظیم کننده خلق و خو نیاز دارد. تحقیقات نشان داده است که رژیم‌های غذایی غنی از پروتئین‌های گیاهی مانند نخود ممکن است به تقویت سلامت مغز و بهبود عملکرد ذهنی کمک کنند در مطالعه‌ای بر روی بیش از ۹ هزار نفر، افرادی که رژیم مدیترانه‌ای غنی از غذا‌های گیاهی مانند حبوبات را دنبال کردند نسبت به افرادی که از یک رژیم غذایی غربی غنی از غذا‌های فرآوری شده پیروی می‌کنند، روحیه بهتر و استرس کمتری دارند.

چای بابونه

بابونه یک گیاه دارویی است که از زمان‌های بسیار قدیم به عنوان کاهنده استرس طبیعی مورد استفاده قرار می‌گرفته است. ثابت شده است که چای و عصاره آن خوابی آرام به افراد هدیه داده و علائم اضطراب و افسردگی را کاهش می‌دهد. یک مطالعه ۸ هفته‌ای بر روی ۴۵ فرد مبتلا به اضطراب نشان داد که مصرف ۱.۵ گرم عصاره بابونه باعث کاهش سطح کورتیزول بزاقی و بهبود علائم اضطراب می‌شود.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان