چهارشنبه, 05 اردیبهشت 1403
چهارشنبه, 05 اردیبهشت 1403
درس بزرگ ماجرای معلم قائم شهری؛

لطفا «جوگیر» نباشیم!

۱۴۰۱/۱۱/۳۰ ۱۰:۴۴ چاپ

اختصاصی حکایت گیلان | سامان بدر: ماجرای معلم قائم شهری که به خاطر فیلم گرفتن از دانش آموزان برای خواندن یک آهنگ جنجالی و به قول معروف نامتعارف با عذرخواهی وی تقریبا به پایان رسید. کاری که اول باید انجام می‌شد طبق معمول با جوگیری و عدم مسئولیت پذیری عده ای بعد از یک بحران آفرینی رسانه ای به انتها موکول شد.چه خوانش این آهنگ و وایرال شدنش و چه تصمیم گیری در مورد آن با نوعی جوگیری همراه است که ظاهرا با بخشی از فرهنگ عامه عجین شده است و عده ای در مقام مسئول بدون در نظر گرفتن عواقب اجتماعی تنها سعی دارند خود را برای مقامات شیرین کنند. این جوگیری تا آن جا ادامه داشت که باشگاه نساجی هم  با ادبیات انتقادی از استخدام این معلم خبر داد و بعد ظرف 24 ساعت مجبور به عذرخواهی شد.

مدیرکل آموزش و پرورشی که همان ابتدا بدون شنیدن صحبت های معلم به خود اجازه می دهد حکم اخراج صادر کند و بعد بگوید احتمالا مدرسه را هم لغو مجوز می‌کنیم و بعد استاندار و معاونش از جلسات تصمیم گیری در این رابطه صحبت می‌کنند، یک طرف بحران سازی بیهوده برای این قضیه هستند. شاید نماینده ولی فقیه این استان بود که برخلاف مسئولین دولتی با سعه صدر بیشتری نسبت به قضیه برخورد کرد و در نهایت هم ورق را با بازگشت این معلم به سرکار خود برگرداند. وگرنه حالا به تیتر یک رسانه های خارجی هم بدل شده بود که نگاه کنید در ایران چگونه با یک معلم برخورد می‌کنند.

در این دولت شاهد هستیم  برخی مدیران خود حکم صادر می‌کنند و نهایتش همین بحران سازی هاست. مثلا زمان اعتراضات مهرماه، معاون وزیر کشور گفته بود « از امروز هرکس در ناآرامی‌ها بازداشت شود، تا زمان محاکمه به هیچ وجه آزاد نمی‌شود» و یا «مسئولان واتساپ و اینستاگرام باید محاکمه شوند» یا در میان استانداران یکی از آن ها گفته است « پزشکانی که تهدید به مهاجرت می‌کنند، می‌توانند بروند و ما آن‌ها را بدرقه خواهیم کرد.» یکی نیست به آن ها بگویند شما مگر قاضی هستید که حکم صادر می کنید. وظیفه همه این ها مشخص است و نمی توانند خود نقش رئیس دادگاه را برعهده بگیرند.  ضرب المثلی است که «سلطنت بلدرچین تا پایان خرمن کوبی ارزن است» خطاب به همه مسئولین باید این باشد که اگر می‌خواهید پایدار بمانید سیاستمدار باشید که کار مملکت ساده انگاری نیست. آن آهنگی که وایرال شده تاریخ مصرف دارد و به زودی از یادها می‌رود. تصمیم گیریهای شما چیزی است که یاد همه باقی خواهد ماند. 

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان