پنجشنبه, 03 اسفند 1402
پنجشنبه, 03 اسفند 1402
خطاب به اعضای هیات نظارت انتخابات شوراها در گیلان؛

نظارت دقیق بر انتخابات شوراها آری، جناحی بازی نه!

۱۳۹۹/۱۰/۲۲ ۱۰:۱۸ چاپ

خلیل بهروزی فر با عدم مقاومت در انتصاب یک اصلاح طلب در فرمانداری شفت نشان داد که قصد ندارد معادلات سیاسی را بازیچه منافع عمومی حوزه انتخابیه خود کند. از همین جهت حضور وی در راس هیات نظارت بر انتخابات شوراهای گیلان نسبت به دو نفر دیگر مثبت به نظر می رسد.

اختصاصی حکایت گیلان |روز گذشته اعضای هیات رئیسه هیات نظارت بر انتخابات شوراها در گیلان از میان سه نماینده رشت انتخاب شدند و خلیل بهروزی فر به عنوان رئیس این هیات انتخاب شد و غلامرضا مرحبا و جبار کوچکی نژاد نیز به عنوان نائب رئیس و سخنگو معرفی شدند. این هیات بیش از هر کسی در نحوه تایید صلاحیت و نظارت بر انتخابات شوراها در گیلان تاثیرگذار هستند.

مردم گیلان طی سال های اخیر تجربه چندان خوبی از شوراها نداشته اند. شوراها نیز نتوانسته اند چندان تاثیرگذاری خود را نشان دهند و البته قدرت آن ها نیز طی سال های اخیر کاسته شده است و بیشتر در حد هیات مدیره شهرداری ها پائین آمده است. با این حال نحوه تایید صلاحیت کاندیداها طی سال های اخیر به پارامترهای سیاسی بر می گردد که بر اساس جهت گیری های سیاسی مجلس تعیین می گردد. از همین جهت پیش بینی می شود در انتخابات آتی نیزجهت گیری ها بیشتر سمت اصولگرایان باشد که قاطبه مجلس فعلی را بر عهده دارند.

انتخابات دوره پنجم شورا با استقبال خوب مردم گیلان  همراه بود و تلفیقی از افراد دو جناح و مستقلین وارد شورا شدند. این که اعضای هیات نظارت بخواهند با وضعیت سرد فعلی جلوی حضور کاندیداهای متعدد را بگیرند این سردی و رکود را چند برابر می کند و در نهایت اتفاق خاصی نیز در شورای شهر ایجاد نمی شود. مردم از هیات های نظارت انتظار دارند که در تصمیم گیری های نهائی عدالت و دقت را در نظر بگیرند. اما این  مطالبه با تفکر سردشدن انتخابات و جلوگیری از حضور جریانات مختلف متفاوت است. 

خلیل بهروزی فر با عدم مقاومت در انتصاب یک اصلاح طلب در فرمانداری شفت نشان داد که قصد ندارد معادلات سیاسی را بازیچه منافع عمومی حوزه انتخابیه خود کند. از همین جهت حضور وی در راس هیات نظارت بر انتخابات شوراهای گیلان نسبت به دو نفر دیگر مثبت به نظر می رسد. عدم انتخاب کوچکی نژاد با چهار دوره سابقه نمایندگی مجلس به عنوان رئیس هیات هم  نشان می دهد که اصولگرایان فعلی مجلس قصد ندارند خودشان را وارد بازی قدیمی ها کنند و سعی دارند رویکرد جدیدی را ایفا کنند. 

شوراها بیشتر از آن که به خاطر حضور جریانات سیاسی آسیب ببینند به خاطر تفکر منافع فردی و حضور باندهای فاسد ثروت و قدرت در حال آسیب دیدن است. نظارت بر چنین انتخاباتی کار سیاسی نمی طلبد. اگر نمایندگان مجلس بخواهند در این مسیر رویکرد جناحی خود را وارد نمایند مشخص است که انتظار چندانی از شوراها در آینده نخواهیم داشت و چندان نباید روی انتخابات نیز حساب باز کرد.

همرسانی کنید:
مدیرکل هواشناسی گیلان خبر داد:
کاهش ۸ درجه ای دمای گیلان

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان