پنجشنبه, 16 آذر 1402
پنجشنبه, 16 آذر 1402

به گزارش حکایت گیلان | در پی موافقت رهبر انقلاب با عفو معیاری اخیر، چند زندانی  شاخص از جمله فرهاد میثمی، فریبا عادل خواه و نوشین جعفری مشمول آن شدند. 

فرهاد میثمی که مدتی پیش تصاویر وضعیتش بعد اعتصاب غذا منتشر شد، از زندان آزاد شد. 

انجمن صنفی روزنامه‌نگاران تهران نیز اعلام کرد، نوشین جعفری، عکاس مطبوعات دیروز جمعه (۲۱ بهمن ماه)، از زندان آزاد شد.
 

همچنین وزارت خارجه فرانسه روز شنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که فریبا عادل‌خواه، زندانی دوتابعیتی که به اتهام تبانی علیه امنیت ملی به پنج سال زندان محکوم شده بود، از زندان اوین آزاد شده اما شرایط آزادی وی نامشخص است.

فرهاد میثمی نیز شامل این عفو شده و از زندان آزاد شد.

خبر اخذ تعهدات مختلف تکذیب شد 

مرکز رسانه قوه قضاییه اعلام کرد: برخی اخبار منتشر شده در مورد اخذ تعهدات مختلف از زندانیانی که شامل عفو اخیر شده‌اند، غیر دقیق و غیرصحیح بوده و به هیچ وجه با واقعیت جاری منطبق نیست.
به گزارش خبرگزاری آریا به نقل از مرکز رسانه قوه قضاییه ، در حالی که در چند روز گذشته و پس از موافقت رهبر معظم انقلاب با پیشنهاد رئیس دستگاه قضایی، بخش قابل توجهی از بازداشتی‌های اعتراضات اخیر و سایر محکومین یا آزاد شده‌اند یا در آستانه آزادی و مختومه شدن پرونده قضایی خود قرار دارند و این حرکت با استقبال گسترده مردم و نخبگان روبرو شده و فضای اجتماعی پرنشاطی را در کشور ایجاد کرده است، انتشار برخی اخبار مخدوش و غیرصحیح در بعضی رسانه‌های رسمی و همچنین فضای مجازی ظاهرا در تلاش است تا اصل این حرکت مهم و بزرگ را تحت‌الشعاع قرار دهد.
از جمله این اخبار غیر دقیق، اشاره به اخذ تعهدات متنوع از زندانیان است که بر اساس بررسی‌های دقیق مرکز رسانه قوه قضائیه با واقعیت جاری در زندان‌ها تطبیق نداشته و غیرصحیح هستند.
بر این اساس تنها تعهدی که از بازداشتی‌های وقایع اخیر کشور برای آزادی آنها یا مختومه شدن پرونده‌هایشان گرفته شده است، متمرکز بر تعهد البته اختیاری آنها با موضوع عدم تکرار جرمی بوده که مرتکب شده‌اند که این تعهد نیز مبنا و منطق کاملا روشن و مشخص حقوقی و قضایی دارد.
آنچه در بعضی رسانه‌ها منتشر شده و شایعات غیرواقعی را درباره این تعهدات مطرح کرده، تکذیب می‌شود و هیچ ارتباطی با واقعیت جاری در چند روز گذشته و اصولی که قوه قضائیه در عفو اخیر آن را دنبال و اجرا می‌کند، ندارد.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان