پنجشنبه, 16 آذر 1402
پنجشنبه, 16 آذر 1402

به گزارش حکایت گیلان | به نقل از رویترز، 

گروه‌های امداد و نجات روز جمعه یک پسر 10 روزه و مادرش را از خرابه‌های یک ساختمان فروریخته در ترکیه بیرون کشیدند و چهار روز پس از زمین‌لرزه عظیمی که باعث مرگ و میر و ویرانی در جنوب ترکیه و شمال غرب سوریه شد، چندین نفر را در مکان‌های دیگر بیرون آوردند.

تعداد کشته شدگان مرگبارترین زمین لرزه منطقه در دو دهه اخیر در روز جمعه به 21 هزار نفر در هر دو کشور رسید.

صدها هزار نفر دیگر در شرایط تاریک زمستانی بی خانمان و کمبود غذا رها شده اند و از تلاش های امدادی چندملیتی برای کاهش رنج خود ناامید شده اند.

رسانه های دولتی سوریه گزارش دادند که بشار اسد، رئیس جمهور سوریه اولین سفر گزارش شده خود به مناطق آسیب دیده پس از زلزله را انجام داد و از بیمارستانی در حلب بازدید کرد. 

همچنین انتظار می‌رود طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه روز جمعه در میان انتقادات بازماندگان و مخالفان سیاسی مبنی بر اینکه واکنش دولتش به این فاجعه آهسته است، از منطقه زلزله زده در کشورش بازدید کن. اکنون ممکن است  انتخابات ماه می 2023 به دلیل فاجعه زلزله  به تعویق بیفتد.

روز جمعه در منطقه سمعان داغ در استان ختای ترکیه، امدادگران زیر تخته های بتنی نوزاد 10 روزه ای را پیدا کردند.  

یاغیز اولاس نوزاد چشمانش کاملاً باز بود و در یک پتو پیچیده شد و به بیمارستان صحرایی منتقل شد. تصاویر ویدئویی نشان می‌دهد که عوامل اورژانس مادر او را که مات و رنگ پریده اما هوشیار بود، با برانکارد بردند.

در شرق دیاربکر، صباحات وارلی، 32 ساله و پسرش سرحات، صبح روز جمعه، 100 ساعت پس از زلزله، نجات یافتند و به بیمارستان منتقل شدند.

در سراسر مرز سوریه، امدادگران گروه کلاه سفیدها از دستان خود برای حفاری گچ و سیمان استفاده کردند و دختری را از زیر آوار نجات دادند. اما امیدها برای یافتن بسیاری از افراد دیگر در حال از بین رفتن است. 

تلفات زمین لرزه 7.8 ریشتری و چندین پس لرزه قوی در هر دو کشور از بیش از 17 هزار نفر کشته در سال 1999 که زلزله مشابهی در شمال غرب ترکیه رخ داد، فراتر رفته است و احتمالا کشته شدگان رسمی آن از فاجعه زلزله و سونامی 2011 ژاپن و زلزله 2003 بم فراتر خواهد رفت. 

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان