چهارشنبه, 02 اسفند 1402
چهارشنبه, 02 اسفند 1402

حکایت گیلان | در واکنش به برگزاری پنجمین جایزه‌ی شعر شاملو توسط موسسه‌ی الف.بامداد، مدیر وبسایت رسمی علاوه بر تقبیح جایزه‌ی مذکور، اعضای موسسه‌ -که سرپرستی و نظارت بر آثار شاملو بر عهده آن‌هاست- را مورد نکوهش قرار داده است.

خانم آیدا شاملو و هیئت‌مدیره موسسه الف .بامداد، در یادداشتی نارضایتی خود را از سخنان و نحوه‌ی مدیریت وبسایت رسمی تشریح نموده‌اند:

آن نابسوده را
که بر زبان ماست
کجا آموخته‌ایم؟

احمد شاملو

چندی است که سایت رسمی احمد شاملو به بهانه‌ی مخالفت با اهدای جایزه شعری به نام این شاعر بزرگ، در رفتاری غیرمسئولانه و غیرمدنی، مرتکب هتاکی در مورد موسسه الف.بامداد و اعضای آن و به‌خصوص دو سرپرست محترم آثار آقای شاملو یعنی سرکار خانم آیدا سرکیسیان و آقای ع. پاشائی شده است.

طرفه آن که گردانندگان این سایت جایگاه و اعتبار خود را در سال 1377 با امضای قراردادی از سوی ع.پاشائی به وکالت از طرف احمد شاملو به دست آورده‌اند.

جایزه شعر احمد شاملو که امسال ششمین دوره‌ی آن به همت نهاد برگزار‌کننده‌ی این جایزه برگزار شد هر ساله به پیشنهاد و تصویب اکثریت اعضای موسسه الف . بامداد راه‌اندازی شده و در این مدت کوتاه با استقبال گسترده‌ی ناشران و به‌خصوص شعرای جوان کشورمان مواجه شده است.

هر شخص حقیقی یا حقوقی می‌تواند با این جایزه یا دیگر جوایز مستقلی که در کشورمان در حوزه هنر و ادبیات به منتخبان آن اهدا می‌شود موافق یا مخالف باشد ولی تهمت زدن و هتاکی به این موسسه، نهاد برگزارکننده‌ی جایزه، داوران محترم آن و ناشران امری است غریب، ناپسند و غیرقابل دفاع.

هرچند سرپرستان آثار احمد شاملو بر اساس قرارداد منعقده حق نظارت بر فعالیت‌های این سایت را دارا هستند، مدت مدیدی است که خانم آیدا شاملو از این سایت در جلسات موسسه به دلیل بی‌توجهی به تذکرات ایشان گله‌مندبودند.

با وجود این که خانم آیدا و ع.پاشائی حق سرپرستی خود را به این موسسه تفویض کرده‌اند متأسفانه گردانندگان این سایت در رفتاری عجیب و غیرمعمول به جای همسوئی با سیاست‌های کلی موسسه در پیشبرد امور محوله، پرچم مخالفت با  درحقیقت  ناظر عملکرد خود را برافراشته و بر طبل جنگ و دعوا می‌کوبند.

هیئت‌مدیره موسسه‌ی الف.بامداد ضمن دعوت ناشران و گردانندگان سایت رسمی آقای شاملو به نصب‌العین قرار دادن موضوع قرارداد منعقده و هدایت عملکرد آن، تنها در چهارچوب این اهداف، به ایشان توصیه می‌کند که براساس ماده‌ی 9 قرارداد، نظارت سرپرستان و نمایندگان آنها را بر فعالیت‌های خود پذیرفته و مانع از آن شوند که سایت رسمی احمد شاملو به جای پرداختن به وظیفه‌ی ذاتی خود تبدیل به تریبونی جهت فعالیت در حوزه‌های دیگر- ضمن احترام به نظرات گوناگون- شود.

انتظار ما از این دوستان تلاش در راستای موضوع قرارداد خود و شناساندن هرچه بیشتر شاعر بزرگ ما احمد شاملو به نسل جوان کشور ما است. این مهم با غوغاسالاری و هتک حرمت کسانی که سال‌ها امتحان خود را در صحنه‌های فرهنگی و اجتماعی کشورمان پس‌داده‌اند کوچک‌ترین همخوانی ندارد.

هیئت‌مدیره موسسه الف .بامداد

آیدا سرکیسیان، ع. پاشایی، محمد نصیری، عبدالله سالم، حسن کیائیان

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان