جمعه, 10 آذر 1402
جمعه, 10 آذر 1402

به گزارش حکایت گیلان |  بالون چینی مذکور که مشاهده آن بر فراز آمریکا حواشی فراوانی داشت و برخی آن را با کاربرد جاسوسی دانستند، توسط جنگنده اف ۲۲ آمریکا سرنگون شد.

 دولت پکن با انتشار بیانیه‌ای در وبسایت رسمی وزارت خارجه چین، به اقدام آمریکا مبنی بر سرنگونی بالون هواشناسی چین اعتراض کرد.

در این بیانیه می‌خوانیم: طرف چینی عدم موافقت و نارضایتی عمیق خود را بابت توسل به زور از سوی ایالات متحده برای حمله به یک بالون غیرنظامی ابراز می‌کند. چین به دفعات به طرف آمریکایی اطمینان داده که بالون برای اهداف غیرنظامی طراحی شده و در شرایط اجتناب ناپذیر به حریم هوایی ایالات متحده راه یافته است. این یک موقعیت کاملا غیر قابل پیش بینی بود.

وزارت خارجه چین می‌افزاید که دولت پکن حق خود می‌داند که دولت آمریکا را بابت سرنگونی این بالون پاسخگو کند و قاطعانه از حق و منافع خود دفاع می‌کنیم.

مقامات آمریکایی روز پنجشنبه به وقت محلی اعلام کردند که ایالات متحده در حال ردیابی یک بالون نظارتی مشکوک چین است که چند روزی است که بر فراز حریم هوایی این کشور مشاهده می‌شود.

نخستین پیامد کشف و شناسایی این بالون بر فراز حریم هوایی ایالات متحده، تعویق سفر آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا به پکن بود.

سرانجام عصر شنبه به وقت محلی، رسانه‌های آمریکایی اعلام کردند که ارتش آمریکا بالون چینی را که باعث افزایش تنش میان واشنگتن - پکن شده بود، در سواحل کارولینا سرنگون کرد.

وزارت دفاع آمریکا طی بیانیه‌ای مدعی شد: سرنگونی بالون چینی با هماهنگی و حمایت کامل دولت کانادا انجام شد. چین در تلاش بود از این بالون برای رصد و نظارت بر سایت‌ها و مکان‌های راهبردی در ایالات متحده استفاده کند.

بایدن: دستور سرنگونی بالون چینی را داده بودم؛ عملیات موفقیت آمیز بود / پنتاگون می‌گفت بهتر است بالون را بر فراز آب‌ها هدف قرار دهند

بایدن گفت که روز چهارشنبه خواستار سرنگونی بالون چینی از سوی پنتاگون شده بود اما به او توصیه شده که صبر کند تا بالون بر فراز آبها سرنگون شود.

رئیس جمهور آمریکا گفت: به پنتاگون دستور دادم تا در اسرع وقت آن را نابود کند. پنتاگون معتقد بود برای اینکه کسی آسیب نبیند، بالون را بر فراز آبهای سرزمینی هدف قرار دهند.

بایدن از پاسخ به سوالی در خصوص اینکه این حادثه چه تاثیری بر روابط آمریکا با چین می گذارد، خودداری کرد.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان