پنجشنبه, 16 آذر 1402
پنجشنبه, 16 آذر 1402

حکایت گیلان |نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در پی حمله روز جمعه در شمال قدس علیه گروهی از اسرائیلی‌ها در نزدیکی کنیسه یهودی به محل حادثه رفت، پلیس وضعیت فوق العاده اعلام کرده و تعداد کشته‌ها به ۹ تن رسیده است.به گزارش خبرگزاری فلسطینی سما، بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی درباره عملیات تیراندازی در نزدیکی کنیسه‌ای در نزدیکی شهرک بیت حنینا در قدس اشغالی که ۹ شهرک نشین را از پای درآورد و ۱۲ زخمی برجای گذاشت، در مقر مرکزی پلیس در قدس اشغالی گفت: بعد از نشست با سیستم‌های امنیتی تصمیمات فوری بعد از عملیات را لحاظ کردیم. این تصمیمات را در جلسه عصر امروز شنبه کابینه مطرح می‌کنیم تا تصویب شوند. از شهروندان می‌خواهیم خودشان دست به اعمال قانون نزنند.


او افزود: می‌خواهم تاکید کنم باید از روی تصمیم و درایت اقدام کنیم. از مردم می‌خواهم خودشان دست به اعمال قانون نزنند، ما پلیس، ارتش و نیروهای امنیتی داریم آنها طبق اوامر کابینه عمل خواهند کرد.

نخست‌وزیر اسرائیل ادامه داد: ما در یکی از بدترین حملاتی قرار داریم که طی سال‌های اخیر شاهد بوده‌ایم. قلب‌های ما با خانواده‌های کشته‌ها و زخمی‌هاست.

شبکه ۱۲ اسرائیل نیز گزارش داد، کابینه امنیتی اسرائیل عصر امروز جلسه تشکیل می‌دهد. 

نتانیاهو در حال حاضر وضعیت امنیتی بعد از حمله را ارزیابی می‌کند.

صفحه رسمی «اسرائیل به زبان عربی» اعلام کرد تعداد کشته‌ها به ۹ تن رسیده و تعداد زخمی‌ها ۱۲ تن است.

شبکه فلسطین الیوم نیز گزارش داد، مجری عملیات به نام «علقم خیری» از اردوگاه شفعاط در شمال قدس و ۲۱ ساله است.

رئیس پلیس اسرائیل در قدس گفته است:‌ این یکی از بدترین حملاتی است که تا کنون طی سال‌های اخیر شاهد بوده‌ایم. تاکنون تحقیقات نشان می‌دهند فرد مجری، این عملیات را تنها انجام داده و به هر کسی که مقابلش بوده تیراندازی کرده است. او از کلت استفاده کرده است.

پلیس در اعلام جزئیات این حادثه گفت: این حمله در مقابل کنیسه یهودی در محله شهرک نشین نبی یعقوب (نیفی یعقوب) رخ داد و این کلیسا و اطراف آن به چهارراه بیت حنینا می‌رسد که مجری عملیات در آنجا کشته شد. او فلسطینی است و شناسنامه آبی دارد و هیچ سوء سابقه یا فعالیت امنیتی و فعالیت تشکیلاتی ندارد.

به گفته پلیس رژیم صهیونیستی، مجری عملیات بعد از تیراندازی به او کشته شده است. پلیس همچنان روی تعداد کسانی که در این عملیات شرکت داشتند، کار می‌کند و معتقد است وضعیت زخمی‌ها خطرناک است.

این حمله یک روز بعد از یورش نظامیان اسرائیلی به شهر و اردوگاه جنین رخ داد که به درگیری‌هایی منجر شد و در جریان آن نیروهای اشغالگر اقدام به تیراندازی و شلیک گاز به سمت جوانان فلسطینی کردند که منجر به شهادت ۱۰ فلسطینی شد.

ایتامار بن گویر، وزیر امنیت داخلی و کمیسر پلیس نیز به محل حادثه رفتند.

یوآو گالانت وزیر جنگ نیز سفرش به آمریکا را در پی حمله قدس متوقف کرد.

طبق گزارش رسانه‌های اسرائیلی، این حمله خونین‌ترین حمله از سال ۲۰۱۱ است که منجر به کشته شدن هشت اسرائیلی در مدرسه دینی شد.

 حماس و جهاداسلامی حمایت کردند

جنبش‌های فلسطینی حماس و جهاد اسلامی جمعه شب در واکنش به عملیات قدس که منجر به کشته و زخمی شدن ده‌ها صهیونیست شد، اعلام کردند که این عملیات در تلافی خون شهدای جنین انجام شده است.

«عبداللطیف القانوع» سخنگوی حماس گفت عملیات قهرمانانه قدس سرآغاز پاسخ به جنایات کابینه فاشیستی است که آخرین آن کشتار جنین بود و بیانگر اتحاد ملت فلسطین در مقاومت در برابر اشغالگری و دفاع از سرزمین و مقدسات است. از سوی دیگر «طارق عزالدین» سخنگوی جهاد اسلامی گفت: این عملیات قهرمانانه را تبریک می‌گوییم و تأکید می‌کنیم که دشمن فقط زبان زور را می‌فهمد.

خیری علقم، مجری ۲۱ ساله عملیات قدس عضو هیچ گروه یا سازمانی نبوده
پلیس رژیم صهیونیستی جمعه شب اعلام کرد، «خیری علقم» از اهالی قدس اشغالی عامل عملیات استشهادی در این شهر بوده است. به گزارش فلسطین الیوم، پلیس رژیم صهیونیستی اعلام کرد که «خیری علقم» جوان ۲۱ ساله فلسطینی اهل اردوگاه «شعفاط» عضو هیچ گروه یا سازمانی نبوده است.

جهاد اسلامی: مواضع امارات و ترکیه در قبال عملیات قدس، «خیانت به مردم فلسطین» است

جنبش جهاد اسلامی فلسطین مواضع ترکیه و امارات در قبال عملیات قدس را «خیانت به مردم فلسطین توصیف کرد که هر روز به دست تروریسم اسرائیل کشته می‌شوند.»

به گزارش سرویس ترجمه شفقنا، «داود شهاب»، مدیر دفتر رسانه‌ای جنبش جهاد اسلامی به آرتی عربی گفت: «بیانیه محکومیتی که از سوی وزارت امور خارجه ترکیه و امارات درباره عملیات قدس صادر شده است برخلاف موضع عربی، اسلامی و اخلاقی و خیانت به مردم فلسطین است که عملا به دست تروریسم اسرائیلی هر روز کشته می‌شوند.»

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان