شنبه, 29 اردیبهشت 1403
شنبه, 29 اردیبهشت 1403

اختصاصی حکایت گیلان | بهرنگ تاج بخش: خبر کوتاه بود و هولناک! شب کریسمس، ژاپن در برف مدفون شد! چیزی شبیه به فیلم‌های آخرالزمانی!

بر اساس گزارش سازمان آتش نشانی و مدیریت بلایای طبیعی ژاپن، بارش برف در تعطیلات آخر هفته کریسمس جان ۱۷ نفر را گرفته و ده‌ها نفر را مجروح کرده است. در حالی که برق هزاران منزل مسکونی قطع شده و ماشین‌ها در بزرگراه‌ها معطل مانده اند.
بله! تقریبا همه به یک موضوع فکر می‌کنیم! برای کشور پیشرفته ژاپن -با این سطح از امکانات و مدیران کاربلد-، بارش چنین برفی در شب کریسمس غافلگیر کننده بود! البته برفی تا 3برابر بیشتر از متوسط بارش و 169 سانتی‌متر ارتفاع! چه آواری از آسمان بارید...
استان گیلان به مرکزیت رشت که به شهر «باران» هم شهرت دارد، از نظر امکانات فنی هرگز آمادگی مواجهه با بحران‌هایی به مراتب کوچکتر را هم نداشته است. به گواه تاریخ، هر مرتبه برف باریده، چندین روز زندگی شهروندان مختل شده و خیابان‌ها بسته مانده اند.
جالب است بدانید با شروع فصل سرما «مدیرکل مدیریت بحران گیلان» در مورد مدیریت در زمان بارش برف گفته که «هشدارها در سه سطح زرد، نارنجی و قرمز صادر می‌شود». این یعنی لابد برنامه جامعی تدوین شده که مشخص می‌کند به ازای هر سطح از بارش، چه نوع مقابله‌ و آماده باشی در نظر گرفته شده و چه اداراتی وارد میدان می‌شوند.
اما نکته مهم که گویا از قلم افتاده، میزان امکانات اندک و فرسوده گیلان است که تقابل با چنین بحرانی را سخت می‌کند. اگر تصور کنیم که خدای ناکرده همین میزان برفی که در ژاپن باریده در رشت هم ببارد، چگونه قرار است با این امکانات قلیل برای نجات مردم صف آرایی کنیم و به نبرد با برف برویم؟ چند نفر کشته یا مصدوم می‌شوند؟ چه زمانی باید به چاره‌ای منطقی و دور از شعار بیاندیشیم و قبل از وقوع فاجعه برایش آماده باشیم؟
گیلان در سال جاری فصل پربارشی را تجربه کرده و بعید هم نیست زمستان امسال برف سنگینی ببارد! ستاد مدیریت بحران هم احتمالا ادعا می‌کند که در آمادگی کامل قرار دارد! اما با بررسی سال‌های گذشته و بدون دور شدن از انصاف، این پرسش جدی مطرح می‌شود که استان گیلان چقدر برای بارش برف سنگین آمادگی دارد. لابد بازهم باید بحران دیگری اضافه شود و مسوولین هم طبق انتظار غافلگیر شوند تا دوباره کاسه «چه کنم » دستشان بگیرند! فعلا که در شرایط عادی می‌گویند گاز را کم مصرف کنیم؛ آن زمان تکلیف چیست؟
یادمان نرفته چند سال گذشته یک کانال تلگرامی بارش برف سنگین را پیش‌بینی کرده بود و برخی مسئولین به جای آمادگی در حال تکذیب بودند! متاسفانه «برف» و «باران» که شروع می‌شود، تازه متوجه می‌شویم که زورش از مسوولین ما بیشتر است.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان