شنبه, 11 آذر 1402
شنبه, 11 آذر 1402
پنجشنبه های تعطیلی خودتان را ادامه دهید؛

کارمندان کار نکنند بهتر است تا «گاز» مردم گران شود!

۱۴۰۱/۱۰/۰۴ ۱۵:۱۱ چاپ

اختصاصی حکایت گیلان | پنجشنبه هفته گذشته با دستور استاندار گیلان، تمامی ادارات، نهادها، سازمان‌ها و بانک‌های استان تعطیل شدند. برخی رسانه های حامی دولت هم تیتر زدند «عیدی شب یلدایی استاندار به مردم گیلان»! حالا صحبت آن است که این طرح در پنجشبه های زمستان ادامه پیدا کند. این بدین معنی است که با این دستور احتمالی، عملا کارمندان دولت هشت روز از ماه را تعطیل هستند و برای 22 روز حقوق ماهیانه می‌گیرند! دولتی که پیش از این برای مقایسه با جمله معروف رئیس جمهور پیشین مدعی بود که ما روز جمعه هم کار می کنیم، حالا میزان تعطیلات خود را افزایش داده است. ولی آیا این کافی است؟

بنا به گفته مدیرعامل شرکت گاز گیلان، میزان صرفه جویی گاز بعد از تعطیلی روز پنجشنبه حدود 200 هزار متر مکعب است. این در حالی است که میزان مصرف گاز خانگی گیلانی ها روزانه 13 تا 18 میلیون متر مکعب اعلام شده و احتمالا همین قدر هم مصرف گاز غیرخانگی است. یعنی با یک حساب سرانگشتی متوجه می شویم که در صورت تعطیلی سه ماهه، تنها  بیش از سه میلیون مترمکعب صرفه جویی می شود که آمار چندانی نیست. ولی از سوی دیگر میزان بازدهی کار نیز بالاتر نمی رود و دولت به تعطیلی کشیده می شود. تصور کنید بعد از تعطیلی پنجشنبه چه میزان از مردم مشکلات بانکی داشتند. پول در عابربانکها موجود نبود و کسی هم کمک رسانی نکرد. هنوز برف در گیلان شروع نشده و مشخص نیست در آن صورت قرار است چنین راهکارهایی، مشکلات خاص خود را ایجاد کند. 

البته باید توجه داشت که برای مردم تعطیلی ادارات تا وقتی به یک معضل تبدیل نشده چندان دارای اهمیت نیست. پلان بعدی می تواند برای مردم سخت تر باشد. فعلا  تنها صحبت افزایش هزینه ها پرمصرف هاست و این احتمال وجود دارد که میزان تعرفه گاز مشترکین گاز  افزایش چشمگیری پیدا کند. آن وقت چه گاز خانگی «زیاد» مصرف کنیم و یا نکنیم باید منتظر عواقبش باشیم.  اداره گاز هم که با چند پوستر و کلیپ ارسالی به صداوسیما و چند سایت خبری که نمی‌تواند مردم را به کاهش مصرف گاز تشویق کند. یک کار دیگر، تعطیلی واحدهای تولیدی در روزهای پنجشنبه است که بازهم یک مشکل دیگر ایجاد خواهد کرد و صنعت نیمه جان استان خسارت می‌بیند. با این اوصاف ما راضی هستیم که همچنان استاندار گیلان به کارمندانش «عیدی» دهد و آن ها کار کمتر کنند و پول بیشتر بگیرند. آخر سر هم «شنبه» متوجه شوند که در استان چه خبر است! اگر شعار هم ندهند که ما مدام در حال «کار جهادی» هستیم که فبها!

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان