جمعه, 10 آذر 1402
جمعه, 10 آذر 1402

اختصاصی حکایت گیلان | گزارش نهایی «مجلس نمایندگان آمریکا» پیرامون حمله ششم ژانویه 2020 هواداران ترامپ به «کاپیتول هیل» منتشر شد؛ در این بیانیه رسماً از ترامپ به عنوان توطئه‌گر اصلی یاد شده است. بعضی از ناظران سیاسی این گزارش را به نوعی تلاش برای جلوگیری از حضور ترامپ در انتخابات سال 2024 می‌دانند.

روزنامه «یو اس ای تودی» چاپ آمریکا نوشت: گزارش نهایی «کمیته 6 ژانویه» مجلس نمایندگان آمریکا تاکید می‌کند که دونالد ترامپ به طور جنایتکارانه در یک «توطئه چند بخشی» برای براندازی نتایج قانونی انتخابات ریاست جمهوری 2020 شرکت کرده و نتوانسته است برای جلوگیری از حمله حامیانش به ساختمان کنگره اقدام کند.

این گزارش 814 صفحه ای پس از آن منتشر شد که هیئت با بیش از 1000 شاهد مصاحبه کرد، 10 جلسه دادرسی برگزار نمود و میلیون‌ها صفحه سند به دست آورد. شاهدان، از مجریان قانون تا نزدیکان ترامپ و بعضی از آشوبگران، در مورد اقدامات او در هفته‌های پیش از وقوع فتنه و چگونگی کمپین فشار گسترده اش برای عدم پذیرش شکست، توضیح دادند.

در این گزارش آمده است: «دلیل اصلی وقوع ماجرای ششم ژانویه یک مرد بود؛ رئیس جمهور سابق، دونالد ترامپ که بسیاری از او پیروی کردند. هیچ‌کدام از وقایع 6 ژانویه بدون او اتفاق نمی‌افتاد. این شورش به شدت دموکراسی را تهدید کرد و جان قانونگذاران آمریکایی را در معرض خطر قرار داد».

در مقدمه این گزارش، «نانسی پلوسی» رئیس‌ مجلس نمایندگان آمریکا می‌گوید که «باید این تحقیقات یک ندای روشن برای همه آمریکایی‌ها باشد؛ مراقب دموکراسی خود باشیم و به کسانی رای بدهیم که مسوولیت دارند از قانون اساسی ما دفاع کنند».

هشت فصل از یافته‌های این گزارش، ماجرار را تا حد زیادی شبیه به جلسات استماع هیئت در تابستان امسال بیان می‌کنند و مسایل زیادی از طرح قابل توجهی را که ترامپ و مشاورانش در تلاش برای ابطال پیروزی «جو بایدن»، رئیس‌جمهور آمریکا طراحی کردند، شرح می‌دهند. قانون‌گذاران، فشار او بر ایالت‌ها، مقامات فدرال، قانونگذاران و معاون رئیس جمهور «مایک پنس» را برای بازی با سیستم یا نقض قانون توصیف می‌کنند.

طبق روایت کمیته، ادعاهای مکرر و نادرست ترامپ مبنی بر تقلب گسترده در انتخابات، میان حامیان او طنین انداز شد و در رسانه‌های اجتماعی قوت گرفت. زمانی هم که آن‌ها به خشونت متوسل شدند و به «کاپیتول هیل» یورش بردند، کاری برای متوقف کردن‌شان انجام نداد.

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان